Alarmující. Česko na 3. místě světového žebříčku růstu cen nemovitostí
Růst cen nemovitostí
Ceny nemovitostí v Česku rostou i ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Evropský statistický úřad Eurostat řadí Česko s meziročním růstem o 8,7 % na šesté místo v Evropě, podle světového žebříčku společnosti Knight Frank se ČR dostala s růstem o 9,4 % dokonce na třetí místo. Podle žebříčku zaznamenaly vyšší růst cen meziročně jen Čína (10,9 %) a Malta (10,8 %).
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí klesl z 9,6 % na konci března na 8,7 %. Mezi zeměmi Evropské unie byl šestý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Eurostat. V EU se ceny zvýšily v průměru o 4,2 %.
„Ceny nemovitostí v České republice rostly dvakrát rychleji než v Evropské unii. V následujícím čtvrtletí by vzhledem k vývoji na hypotečním trhu mělo tempo růstu cen bytů a domů dále zvolnit,“ okomentoval čísla analytik BH Securities Štěpán Křeček.
K růstu cen napomáhají v mnoha zemích EU především levné peníze, které stimulují poptávku z titulu dostupnějších hypoték, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. „V eurozóně však nelze zapomenout ani na efekt záporných úrokových sazeb, které nutí část investorů hledat si pro zhodnocení peněz jiné alternativy,“ dodal Dufek. Jednou z možností je podle něj realitní trh s jeho solidním výnosem v podobě nájemného nebo spekulace na další růst cen bydlení.
„Ve východní Evropě rostou ceny mnohem rychleji než v západní, čímž se ceny srovnávají. Až se srovnají ještě více, může zahraniční poptávka po českých bytech o něco povolit,“ podotkl analytik společnosti Natland Petr Bartoň.
Ve světovém žebříčku společnosti Knight Frank je Česko dokonce třetí. V první desítce Knight Frank Global House Price Indexu je spolu s ČR i Malta, Lucembursko, Maďarsko a Slovinsko. Před Českem jsou jen Čína (10,9 %) a Malta (10,8 %).
Podle výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové rostou ceny nejrychleji tam, kde se nepovolují stavby bytů. „Fakticky se tím potvrzuje, že cenový růst je přímo úměrný počtu nemovitostí na trhu. Polsko, v jehož hlavním městě Varšavě se povoluje čtyřikrát více bytů než v Praze, zaznamenalo meziroční růst jen o 0,4 %,“ okomentovala čísla Michaela Tomášková.