Nechci strašit, ale Afghánistán může být novou základnou islamistů, říká Pospíšil

POHLED NA AFGHÁNISTÁN

Nechci strašit, ale Afghánistán může být novou základnou islamistů, říká Pospíšil
Europoslanec Jiří Pospíšil. Foto: TOP 09
2
Domov
Sdílet:

Evropská unie by se po nástupu Tálibánu v Afghánistánu měla připravit především na případný příliv uprchlíků a nárůst islámského terorismu, myslí si europoslanec TOP 09 a její bývalý předseda Jiří Pospíšil. „Je špatně, že se Afghánistán takto nekontrolovaně vyklidil. Tálibán se bohužel stal neomezeným vládcem země a Západ je zostuzen,“ říká v rozhovoru pro Echo24.

Evropská unie k situaci v Afghánistánu zatím uvedla jen to, že „se snaží najít řešení pro afghánské pracovníky a jejich rodiny“. Nečekal jste coby europoslanec rezolutnější odpověď?

Považuji za chybu, že se operace západních spojenců a NATO ukončila a myslím, že poslední hodiny ukázaly, že se vše jen bude zhoršovat. Výrazně to zhorší mezinárodní bezpečnostní situaci a dotkne se to i Evropy. Když už došlo k té chybě a Afghánistán se opustil, musíme situaci monitorovat a připravit se na ni.

Jak konkrétně? Mnozí se kupříkladu obávají nekontrolované migrace

Měli bychom se připravit ve dvou rovinách. Jednou je právě možný příliv uprchlíků do Evropy, tam by měli zástupci Evropské komise připravovat varianty co s tím. Osobně se domnívám, že je třeba okamžitě začít jednat s případnými nárazníkovými státy a tam směřovat naši pomoc. Realisticky to vidím jako velký problém. Je strašně důležité začít se připravovat na proud uprchlíků a nečekat, až začnou ťukat na dveře Evropy. Není to všeobecně populární názor, ale myslím si, že dohoda s Tureckem ohledně zahraniční politiky měla smysl a zastavila část náporu uprchlíků ze Sýrie. Podobný model je začít třeba připravovat i v případě Afghánistánu.

Druhé téma, které považuji za velký problém, je nebezpečí nárůstu mezinárodního terorismu. Islámští fundamentalisté a teroristé hledají novou základnu a obávám se, že právě Afghánistán se stane základnou pro výcvik islámských terorismů, kteří potom mohou začít působit v západním světě. Vzpomeňme na útoky v zemích Evropské unie. Islámský stát tehdy působil na území Iráku a Sýrie, v momentě, kdy se Islámský stát podařilo porazit, islámský fundamentalismus v Evropě výrazně poklesl. Nechci nikoho strašit, ale varuji před tím, aby se tímto nestal Afghánistán. To riziko je vysoké a i toto by měla EU monitorovat.

Několikrát už padl termín Západ. Je nástup Tálibánu jeho prohrou, ztratí tím?

Je špatně, že se Afghánistán takto nekontrolovaně vyklidil. Tálibán se bohužel stal neomezeným vládcem země a Západ je zostuzen. Rozumím názorům odborníků, podle nichž válku v Afghánistánu nelze vyhrát, ale i zadržování Tálibánu mělo smysl v tom, že neposkytne prostor pro islámský terorismus, který pak bude působit na našem území, a Tálibán bude zaměstnán spory s afghánskou armádou či spojenci. Jinými slovy, nebylo to ideální řešení, ale nynější řešení je podle mého politického názoru ještě horší. Tálibánu se vyklidila pozice, snížila se bezpečnost Evropy a nepřítel posílil.

Co podle vás toto rozpoložení udělá s pozicí dalších světových hráčů jako Ruska a Číny?

Musí mít radost, že Západ prohrál a mise v Afghánistánu byla neúspěšná. Pro cynického vládce Ruska i Číny je samozřejmě dobře, že západní svět je zaměstnán nebezpečím islámského terorismu, musí se tomu smát. Každé oslabení západně demokratických režimů je v jejich zájmů. Bohužel to tak je. Nedělejme si iluze, že Rusko a Čína v mezinárodní politice měly radost z toho, kdyby západní svět posiloval.

Velkým tématem se stala otázka tlumočníků spolupracujících s ostatními státy. Lecjaký z nich teď řeší, jak tlumočníky dostat z Afghánistánu a zda je to vůbec vhodné a bezpečné. Jak se na to díváte vy?

V tomhle jsem kritikem české vlády, která tu situaci podcenila. Různí odborníci z mezinárodních organizací už před několika týdny upozorňovali na to, abychom byli připraveni evakuovat naše spojence z Afghánistánu, a teď se to zase řeší na poslední chvíli.

Ne všichni experti doporučují, aby byla kvůli bezpečnosti pomoc nabídnuta všem spolupracovníkům, ale já doufám, že Česká republika zajistí, aby těmto lidem a jejich rodinám bylo umožněno alespoň žít mimo Afghánistán, protože tam jsou evidentně ohroženi na životech. To jsme mohli vidět už nyní, kdy Tálibán začíná obcházet civilní obydlí. Nevěřím tomu, že by Tálibán nabídl lidem svobodné prostředí, to bych byl opravdu mile překvapen, a nenasvědčuje tomu ani historie Tálibánu.

Foto: Týdeník Echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články