4 Výstava obětí IS

GALERIE: Zažily zneužívání IS. Ze svých traumat se unesené ženy chtějí „vymalovat“

, NOVÉ

Témata: , ,

Zejména obrazy násilí ukazují malby žen unesených Islámským státem ze severoiráckého Dahuku. Oběti řádění islamistů se odmítají nechat vyfotit, neexistují tedy žádné jejich snímky. To, co zažily, však přenášejí na plátno. Jejich výtvory nedávno u příležitosti návštěvy německého ministra ekonomické spolupráce a rozvoje Gerda Müllera vystavovalo „ženské centrum“ v Dahuku. Německo toto centrum podporuje, napsal server Stern.

Budovu postavili iráčtí křesťané. Centrum si klade za cíl pomoci mladým ženám, poskytuje jim psychologickou podporu a pomoc při hledání zaměstnání i pohřešovaných příbuzných. Devadesát procent zde vystavovaných děl pochází od Jezídek. Malby zobrazují únosy, znásilnění i brutální zacházení.

„Svět potřebuje vědět, co se zde stalo.“ prohlásil na výstavě Müller. Podle něj je jedním z hlavních problému při takovýchto konfliktech rozptýlení rodin, kdy se jednotlivé členové vinou války dostávají mnohdy do úplně jiných zemí. 

Nejedná se o první případ, kdy se oběti násilí ze strany Islámského státu vyrovnávaly s svými traumaty prostřednictvím malování. V roce 2015 byla stejná terapie zvolena pro jezídské děti z Dahuku. Tehdy obrázky z jejich výtvorů přineslo Pulitzer Center. 

Čtěte také: Zahájili jsme operace proti PKK v Iráku, tvrdí turecký prezident Erdogan

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.