V Praze roste bytový areál za více než 1,1 miliardy Kč
Výstavba areálu
Developerská společnost Trigema začala v pražském Braníku stavět bytový areál za více než 1,1 miliardy korun. Zahrnuje 137 bytů, 15 rodinných domů a několik komerčních jednotek. Areál má být dokončen v polovině příštího roku. Firma to sdělila v tiskové zprávě.
Dva bytové domy budou pětipodlažní, dva čtyřpodlažní. Areál je ohraničen ulicemi Ke Krči a Nad Strouhou. Byty budou mít dispozice od 1+KK do 4+KK. Nejmenší bude mít plochu 31 metrů čtverečních, největší 120 metrů čtverečních.
„Celé území bude protínat centrální pěší korzo se stromořadím, lavičkami a průhledem na Branický pivovar. Jak provozovny obchodů a služeb, tak pěší korzo, hřiště a zelené plochy jsou určeny nejen místním rezidentům, ale také širší veřejnosti,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.
V podzemních garážích bytových domů bude 160 parkovacích stání, dalších 24 jich bude na povrchu.
V blízkosti v současnosti staví byty například společnost PSN. V bývalé budově společnosti Microna má vyrůst 140 bytů, některé z nich budou mít rozlohu až 800 metrů čtverečních. Zajímavostí je autovýtah, který umožní dopravu vozidla do konkrétního patra. Ekospol poblíž staví projekt Ekorezidence Hodkovičky se 160 byty. Dokončeny mají být na začátku příštího roku.
Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) může v Praze v roce 2030 chybět až 50.000 bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolováno jen 3500 bytů za rok. Loni se jich podle údajů Českého statistického úřadu sice začalo stavět 5429, podle odborníků to však může být jen přechodný výkyv.
Pomalé tempo výstavby je podle analytiků jednou z příčin výrazného cenového růstu bytů v posledních letech. Ceny nových bytů v Praze podle údajů společností Trigema, Central Group a Skanska Reality vzrostly za poslední 4,5 roku o 90 procent na 105.561 korun za metr čtvereční. Jako další příčiny výrazného cenového růstu analytici uvádějí rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů nebo vysoké daňové zatížení.