Volte kohokoli, jen ne Zemana, vyzval Drahoš s uměleckou frontou

Drahošovo vystoupení v Brně

Volte kohokoli, jen ne Zemana, vyzval Drahoš s uměleckou frontouNOVÉ
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš Foto:

Foto: Facebook Jiřího Drahoše

2
Domov

mk Echo24

Několik stovek lidí ve zcela zaplněném brněnském kulturním sále Semilasso podpořilo Jiřího Drahoše, který je vyzyvatelem Miloše Zemana v prezidentské volbě. Podpořit ho přišli nejen neúspěšní kandidáti Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer, ale i řada umělců. Ti ve stylu stand up comedy uvedli své důvody, proč volí zrovna jeho. Drahoše ještě čeká v neděli odpoledne zastávka v Ostravě a v pondělí v pražské Lucerně. „Běžte k volbám a volte kohokoliv, jen ne Miloše Zemana,“ řekl Drahoš na závěr vystoupení.

Jako první ho na pódium přišli podpořit podle jeho slov „spoluprotikandidáti“ Hilšer, Horáček a Fischer. „Ani na sekundu jsem neváhal, komu předat srdce, které má donést na Hrad. Je to opak nenávisti, zloby a pohrdání. V Jiřím Drahošovi vidím naději, je to na rozdíl od Zemana muž budoucnosti,“ řekl Hilšer. Fischer prohlásil, že ve volbách bychom neměli nechat klíče od této země někomu jinému, abychom se v Česku cítili doma. „Jsem připraven pomáhat, kde to bude potřeba,“ řekl Fischer. Horáček uvedl, že si přeje, aby se naplnila touha po kultivovanějším prostředí.

Drahoše na pódiu podpořila také řada umělců či politiků. Například zpěvák Ondřej Ruml, primáš Hradišťanu Jiří Pavlica, herec Bolek Polívka, zpěvačka Marie Rottrová či divadelníci Břetislav Rychlík a Petr Oslzlý. Podpořit ho také přišli herci Martin Dejdar, Jiří Lábus či Pavel Nový.

Bolek Polívka připomněl, že má své zkušenosti s vládnutím coby valašský král, na kterého se z recese pasoval. „Ano, mám zkušenosti s vládnutím, ale jsem také divadelníkem a jsem občanem této země. Nosím na tomto saku, které nosím po Radku Brzobohatém, placku Shakespeara,” uvedl Polívka s tím, že nyní tam však bude mít Jiřího Drahoše. Přítomné kandidáty přirovnal ke třem mušketýrům. „Volte pana profesora Portoše!” vyzval na závěr proslovu Polívka.

Herec a divadelní režisér Břetislav Rychlík zdůraznil, že máme možnost si zvolit kandidáta, který se zároveň nesnaží být ještě ústavním soudcem, ombudsmanem, bojovníkem proti islámu či sportovcem. „Chceme změnu, a ta v jedné neoddiskutovatelné věci nastala. Že tu stojí tito tři rytíři, kteří udělali něco, co já v dějinách této země nepamatuji. Vyzvali své voliče a příznivce, aby podporovali jejich protivníka, člověka, který je porazil,“ uvedl Rychlík. Nakladatel a literát Miroslav Balaštík v žertu nadnesl, že z hlediska literatury, zejména kriminální, by byl lepší prezident Miloš Zeman. Prezident Drahoš však podle něj bude symbolem, který nás bude dělat lepšími.

Čtěte také: Průzkum pro ČT: Šance Drahoše a Zemana na zvolení jsou vyrovnané

„Vsadil jsem se o deset litrů slivovice...“

Z politiků přišli lidovecký senátor Zdeněk Papoušek a jeho stranický kolega, náměstek brněnského primátora Petr Hladík. „Vsadil jsem se o deset litrů slivovice, že Jiří Drahoš dostane v Brně nejméně dvě třetiny hlasů. Zároveň se znalostí názorů politiků ve vedení Brna můžu říct, že všichni volí Drahoše,“ uvedl Hladík. Veřejně přiznal podporu v týdnu i primátor Petr Vokřál (ANO).

Na dotazy lidí v sále odpovídal zhruba 20 minut, v další části jej přišli podpořit také umělci či politici. Mimo jiné prohlásil, že na Zemanovu kampaň, která ho spojuje s migranty a hlásí, že „tahle země je naše“, odpověděl Zemanovým spolupracovníkům Vratislavu Mynářovi, Martinu Nejedlému a Jiřímu Ovčáčkovi, že tahle země není jejich. „Ale je naše,“ dodal Drahoš.

Na přání jednoho z diváků o vyšlapání nové stopy po Zemanovi zavtipkoval, že se ženou jezdí na běžkách rád, ovšem nikoliv s trekovými holemi. Narážel tak na fotografii, na níž se před rokem objevil Zeman na běžkách. „I člověk, který dokáže stáhnout králíka, může být dojat a mít slzy v očích,” zakončil vystoupení Drahoš narážkou na svou návštěvu v jižních Čechách a připojil výzvu voličům. „Běžte k volbám, volte kohokoli, jen ne Miloše Zemana!”

Jiří Drahoš stahuje králíka v Kamenném Újezdě
Jiří Drahoš stahuje králíka v Kamenném Újezdě Foto:

Foto: Reuters

Jiří Drahoš je přesvědčen, že Zeman nemá sílu vést republiku v dalších letech tam, kam by bylo potřeba. „Věřím, že já sílu mám a povedu zemi,“ prohlásil Drahoš. Zatímco v sobotu objížděl akce ve Zlínském kraji, v neděli započal sérii setkání s občany v Brně, a poté odjel do Ostravy. Celé vystoupení a koncert v brněnském kulturním centru Semilasso zprostředkoval Jiří Drahoš na svém facebookovém profilu.

Současný prezident bude v neděli večer od 20 hodin v první televizní debatě na Nově, kam Drahoš nepřijde. „Jsem radši s vámi, než bych bezcílně čtyřikrát debatoval s ním,“ uvedl Drahoš. Absolvuje ještě debaty na Primě a v České televizi a vzkázal, že lidé nemusejí mít obavu, že si ho někdo namaže chleba.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

VIDEO: James Drahoš Bond závodí se Zemanem. Dostih mu ztěžují nečisté triky

K Drahošovi se hlásí tisíce nových dobrovolníků. Přešli od Hilšera i Horáčka