Za Islámský stát bojují stovky džihádistů z Kosova

Verbování dobrovolníků

Za Islámský stát bojují stovky džihádistů z KosovaNOVÉ
Záběr z propagandistického videa IS, na kterém jeden z občanů Kosova máchá svým pasem Foto: Repro: Youtube/Balcanicaucaso
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nová zpráva zveřejněná Rádiem Svobodná Evropa (RFE/RL) uvádí, že po boku radikálních islamistů z hnutí Islámský stát bojuje 232 občanů Kosova. V poměru na občany konkrétního státu se jedná o největší zahraniční skupinu. V celkovém pohledu se jedná o osmou nejpočetnější bojující zahraniční minoritu v řadách IS.

Neziskový think-tank Kosovského centra pro bezpečnostní studie vydal zjištění, že k lednu 2015 bojovalo v řadách džihádistů celkem 232 kosovských občanů. Toto číslo ale zahrnuje pouze ty případy, které byly skutečně potvrzeny. Odhaduje se tak, že po boku islamistů bojuje ještě více občanů Kosova, většinou etnických Albánců.

Kosované jsou v oblasti bojů v Sýrii a Iráku přítomni minimálně od roku 2012, kdy byl skrze zveřejněné video identifikována první oběť – Naman Demolli z Prištiny byl zabit během bojů s vládními silami v Sýrii. Většina Kosovanů se k IS přidala během roku 2013, kdy zesílily verbovací tendence džihádistů.

Další z občanů Kosova figuroval v propagandistickém videu, kde spolu s dobrovolníky z Makedonie a Albánie vyhrožoval dobytím Itálie a Španělska. On a další Kosované na videu spálili své kosovské pasy. Zmíněný muž z videa se objevil i na nahrávce, kde usekl hlavu jedné ze zajatkyň.

Islamisté mají více respektu než policie

Jeden z autorů zprávy Shpend Kursani řekl RFE/RL, že tyto radikální islámské dobrovolníky může IS lákat i pro špatnou situaci v zemi. Jako hlavní problémy Kosova zmínil chudobu, korupci a špatnou organizaci státních institucí. Zpráva nepřímo obviňuje i vládní i nevládní organizace, které se údajně staví ke Kosovu zády. V oblasti tak po balkánské válce dostaly prostor charitativní nadace z Blízkého východu, což Kursani označil za další z důvodů šíření radikálního islámu.

Situace prý dosáhla takových rozměrů, že mají islamistické skupiny často mezi obyvateli větší respekt a samy určují pravidla v některých oblastech. „Jsou proti veškerým státním institucím, policii, armádě, jsou proti volbám, proti podáním si ruky s policistou nebo vojákem, protože by v těchto situacích byli okamžitě prohlášeni za nevěřící,“ řekl Kursani.

Čtěte také: V Kosovu zabíjeli srbské zajatce a Albánce kvůli prodeji orgánů

Na druhou stranu se místní k těm, co se k řadám IS skutečně přidali, chovají s viditelným odstupem. „Když jsme například potkali bratra jednoho z těch, kteří byli zabiti v Sýrii, tak byl úplně izolovaný. Sousedé mu nadávali do teroristů,“ řekl Svobodné Evropě Shpend Kursani

Verbíři Islámského státu dostali prý svými nadřízenými nakázáno, aby se zaměřovali na nábor nevzdělaných lidí, které je „snazší formovat“. Kosovo už ve věci radikálního islamismu začalo podnikat konkrétní kroky. Během ledna pozatýkala kosovská policie více než 80 podezřelých z napojení na mezinárodní terorismus. Více než polovina ale byla znovu propuštěna pro nedostatek důkazů.

Jihosrbská autonomní oblast Kosovo vyhlásila v roce 2008 jednostranně nezávislost, kterou dosud uznala zhruba polovina členských států OSN a většina členů Evropské unie. Srbsko to však nadále důrazně odmítá a prohlašuje oblast za nedílnou součást své země. 

Čtěte také: Západ blízkovýchodní křesťany zradil, hrozí jim vyhlazení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články