Pražská policie i DP se dají odposlouchávat. Systém není bezpečný
ODPOSLOUCHÁVAT MŮŽE KDOKOLI
Ondřej Profant, zastupitel za Piráty v Praze a člen komise Rady pro ICT, zjistil, že rádiový systém Tetra, který používá městská policie Prahy, záchranná služba, dopravní podnik i technická správa komunikací je zcela nezabezpečený a odposlouchávat ho dokáže i laik. Hlavní město si je podle mluvčího Víta Hofmana vědomo závažnosti této situace a připravuje zakázku, která má zajistit mimo jiné šifrování systému.
Samotnému Profantovi se podařilo připojit se k tomuto systému s anténou za 286 korun. „Jedná se o bezpečnostní riziko obrovských rozměrů, nejen že Praha umožňuje bulváru získávat informace o prominentních pacientech, ale pravděpodobně hrozí, že se někdo nabourá do dopravního značení a navede řidiče v pražských tunelech do protisměru a v případě teroristického útoku by mohli teroristé odposlouchávat pokyny, které dostává městská policie od policie státní. Je skandální, že komunikační systém za 700 milionů není řádně zabezpečený,“ říká Profant.
„Cestu zveřejnění díry v systému jsme zvolili proto, že nevěříme, že bezpečnostní problém se dá řešit tím, že se ututlá, a protože chceme, aby město začalo problém skutečně řešit. Od té doby, kdy jsme na problém úředníky upozornili poprvé, už uplynulo půl roku a problém trvá“, uzavírá Profant.
Podle mluvčího Víta Hofmana si je pražský magistrát vědom závažnosti této situace, a připravuje proto zakázku, která by měla šifrování systému zajistit. Ještě před tím si ale zadal u poradenské firmy KPMG studii, která má celý systém analyzovat a navrhnout koncepci rozvoje. „Tato studie je ve fázi před převzetím a potvrzuje správnost plánované investice. Předpokládá se, že návrh řešení – záměr na vyhlášení veřejné zakázky bude předložen radě hlavního města do konce roku,“ uvedl Hofman.
„Investice bude dražší, ale důležitá. Bohužel kvůli licencím může městský systém upravovat pouze jedna firma, která na to má od výrobce povolení pro naši zemi,“ sdělila primátorka Adriana Krnáčová ČTK. Dosavadní systém podle ní vznikal bez toho, aby se myslelo na bezpečnost. „Skutečně provoz neběží šifrovaně. Nicméně, současné vedení města má koncepci zabezpečení radiové sítě a v řádu dvou let celou chybu napraví a sít zabezpečí,“ dodala primátorka.
I když Piráti v souvislosti s nezabezpečeným systémem mluvili i o záchranářích, záchranná služba hlavního města Prahy podle svého mluvčího Matěje Hříbala nepoužívá analogový, ale digitální systém s kryptovanými pagery. Zpráva tak přijde na pager posádce přímo do sanitky. „Pomocí vysílačky jen hlásí dispečinku, že vyjíždí, žádná data či osobní údaje, která by někdo mohl odposlouchávat a zneužít, se touto formou nesdělují,“ řekl dnes večer ČTK mluvčí záchranné služby v hlavním městě Matěj Hříbal.