Šlachta kryl svého informátora Arifoviče, tvrdí podnikatel
Problémy šéfa ÚOOZ
Podnikatel Albin Arifovič, informátor elitního protimafiánského útvaru, kterého koncem října zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a který čelí obvinění z vydírání, byl ve spojení s šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou více, než se tušilo. Potvrzují to výpovědi podnikatelů a policistů v reportáži Janka Kroupy, která vyšla v prosincovém vydání magazínu Reportér.
Šlachta podle svědků Arifovičovi pomohl například v případu z roku 1999, kdy šlo o gang obchodující na Moravě, jehož se měl Arifovič účastnit, nebo v případě, kdy měl pistolí a známostmi s policisty vyhrožovat jednomu brněnskému podnikateli.
Arifoviče od října vyšetřuje GIBS, protože měl přístup k interní policejní databázi a požadoval peníze od podnikatelů výměnou za to, že jim o jejich případu dodá více informací, a také ho GIBS obvinila z uplácení detektiva ÚOOZ Luďka Vokála. Už na konci října se hovořilo o spojení Arifoviče s několika detektivy ÚOOZ a také s jeho ředitelem Robertem Šlachtou.
Jejich společná historie přitom sahá až do roku 1999, kdy Šlachta vedl vyšetřování gangu, který na Moravě obchodoval s drogami. „Albi byl jednou z hlav. Ano, já jsem s ním také spolupracoval,“ řekl v rozhovoru s Kroupou Vladimír Moltaš, kterého soud za jeho aktivity v tomto případě poslal do vězení. Arifovičovo jméno se nicméně v oficiálním vyšetřování neobjevilo a vyšetřování vedl právě Šlachta.
Čtěte také: Šlachtův informátor vydíral. Doma měl policejní spisy
Spolupráci Arifoviče a Šlachty potvrdili Kroupovi i další podnikatelé. Například Jiří Schön popisoval, že si od něj Arifovič půjčil pět milionů, ale když mu je měl vracet, vytáhl na něj pistoli a vyhrožoval mu známostmi s policisty. Celý incident, ke kterému došlo v luxusním hotelu, přitom zaznamenaly kamery. Když začala brněnská policie případ vyšetřovat, začali se na policisty obracet detektivové ÚOOZ a zjišťovat informace. Nakonec podle výpovědi jednoho policistů z Brna přišel i sám Šlachta. Brněnská policie si nicméně své záznamy chránila a Arifovič byl nakonec odsouzen k podmíněnému trestu.
Plánování vraždy Roberta Šlachty
Zajímavá je také linka okolo vyšetřování údajně připravované vraždy Šlachty. Obviněný detektiv Vokál chodil s Arifovičem do restaurace Kogo v ulici Na příkopě. Scházeli se zde s mužem přezdívaným Bojan, hlavou jedné s nejmocnějších skupin české galerky. Nicméně policisté se nesmí s lidmi z podsvětí scházet jen tak. Jejich styk je podle Kroupy podmíněn pravidly – z každého jednání se musí psát úřední záznam a především se schůzky musí odehrávat v souvislosti s konkrétními případy, které zpracovávají.
Oficiálně se tak Luděk Vokál zabýval vážným podezřením, podle nějž se měla plánovat vražda ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Údajně měl celou akci připravovat pražský advokát Julius Kramrič. „Já?! No to je ale úplný nesmysl. Nikdo se mne na nic podobného ani neptal, nikdy mne k tomu nikdo nevyslechl,“ uvedl v rozhovoru s Kroupou Kramarič. Důležité ale je, že Kramarič je Bojanovým advokátem a Vokál měl tudíž formální důvod, proč se s Bojanem setkat, píše Kroupa, který si pokládá otázku, zda o takových schůzkách mohl Šlachta nevědět.
Čtěte také: Nedotknutelný Šlachta a jeho konfidenti se živými spisy
Kariéra policisty Roberta Šlachty a informátora Albina Arifoviče jakoby se vinuly stále spolu od drog na jižní Moravě přes Brno až do Prahy, píše Kroupa. Při domovní prohlídce se totiž zjistilo, že Arifovič měl u sebe spisy související s pražskou komunální politikou, např. spis legendárního starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského a několika dalších radních této městské části, ale také dokumenty právníka spojovaného s pražským dopravním podnikem a lobbistou Ivo Rittigem. Arifovič má navíc dodnes spolupracovat s pražským podnikatelem Romanem Janouškem, od kterého si údajně půjčil několik desítek milionů korun. Janoušek je tedy také zařazen v seznamu lidí, které na jedné straně sleduje ÚOOZ a na druhé straně od nich proudí peníze směrem k informátorovi stejného úřadu, uvádí Kroupa.
Šlachta nicméně spojení s Arifovičem odmítl na konci října i znovu, když ho Kroupa oslovil. „Nepopírám, že pana Arifoviče znám. Naše kontakty byly čistě pracovní a osobně jsme se neviděli a nejsme v žádném kontaktu již několik let,“ napsal Šlachta v e-mailu. Důrazně také odmítl, že by věděl o čemkoliv nezákonném, nebo že by se dokonce na něčem podílel.