O perzekuci protestujích nejde, z kritiky Číny se stal trend, říká Krnáčová

Dozvuky čínské návštěvy

O perzekuci protestujích nejde, z kritiky Číny se stal trend, říká KrnáčováNOVÉ
Ilustrační foto z průvodu demonstrantů na Malé Straně Foto: Foto: Echo24.cz
2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Úředníci pražského magistrátu nepochybili, jejich postup byl v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta standardní, stejně jako zásah policie, míní pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle které nelze v případě protičínských protestů mluvit o „perzekuci či nesvobodě“. Praha se stala terčem kritiky kvůli tomu, že policii povolila uzavřít ulice a prostranství během pobytu Si Ťin-pchinga v Česku dle libosti. Ta pak bez varování uzavřela cestu na Hrad, kam se plánovaně chystaly stovky protibetských aktivistů.

„Shromáždění byly podpůrné, ale určitě každý zaznamenal i protestní, takže i v tomto případě se nedá hovořit o perzekuci nebo nesvobodě. Řekla bych, že je trend kritizovat vše, co se v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta událo,“ komentovala pro deník ECHO24.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Policejní bezpečnostní opatření byla podle Krnáčové srovnatelná s návštěvou prezidenta Spojených států Baracka Obamy či delegace Ruska. „Nebyl rozdíl mezi tím, jak probíhala návštěva prezidentů USA a Ruska a prezidenta Číny,“ pokračovala pražská primátorka.

Ještě coby šéfka protikorupční organizace Transparency International byla přitom Krnáčová vůči Číně o něco kritičtější, dnes v pozici primátorky sleduje linku české zahraniční oficiální politiky. „Nemyslím si, že by se můj přístup k Číně diametrálně změnil. Myslím si, že návštěva prezidenta ČLR byla pro Prahu a celu naší zemi důležitá. Jako primátorka jsem respektovala oficiální zahraniční politiku naší země a přivítala v naší metropoli tak důležitého hosta,“ uvedla dále Krnáčová.

„Například ve Francii či Velké Británii se prezidentovi dostalo největších poct a málokdo řešil ceremoniální průběh vítaní státní návštěvy. Jednoduše jsme v Praze přivítali velmi důležitého hosta se všemi nezbytnými poctami,“ dodala.

Zavírala policie ulice účelově?

Kritika se na město snesla poté, co vyšlo najevo, že pražští úředníci z Odboru dopravních agend vydali na žádost policejního Útvaru pro ochranu ústavních činitelů velkoryse pojaté povolení k záboru jakékoli ulice či veřejného prostranství, a to bez předchozího varování.

Více zde: Krnáčová dala policistům bianco šek. Mohli si v Praze dělat, co chtěli

Dokument, který zveřejnil server Neovlivní.cz, totiž posílil dojem, že policii uzavírala ulice a veřejná prostranství účelově. V úterý totiž uzavřela Hradčanské náměstí, kde se měla konat plánovaná a hlášená demonstrace protičínských aktivistů. Ti v čele s exministrem Martinem Bursíkem (LES) museli proto svůj tichý protest přesunout do parku poblíž Pohořelce.

Podle policie však bylo o uzavření Hradčanského náměstí rozhodnuto již minulý týden. Do prostor náměstí nevpustila nikoho, včetně ústavních činitelů. Vstupu se dožadoval mimo jiné europoslanec Jaroslav Štětina nebo poslanec a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který posléze postup policie kritizovat na Twitteru:

To, že pražští úředníci nechali policii v souvislosti s návštěvou čínského státníka volné ruce, je podle magistrátu standardní postup. Město se navíc brání tím, že z bezpečnostních důvodů policie ani je neinformovala předem o trasách, po kterých bude čínská delegace cestovat.

„Magistrát proto vydal obecnější dopravní rozhodnutí. Jedná se o rozhodnutí magistrátu, nikoliv o rozhodnutí paní primátorky či jiných členů rady nebo zastupitelstva. Podobně úřad rozhodoval například i při návštěvě prezidenta Obamy. Jednalo se o zcela standardní postup, kdy rozsah záboru vychází z analýzy rizik,“ sdělil deníku mluvčí Vít Hofman.

Kritika míří na Prahu i kvůli čínským vítačům a vlajkám

Terčem kritiky se pražský magistrát se stal nejen kvůli velmi vstřícnému přístupu k požadavkům policie. Části veřejnosti i neziskovým organizacím také vadilo, že Praha povolila, aby si neznámá Česko-čínská obchodní asociace se sídlem v pražské tržnici Sapa pronajala desítky klíčových prostranství pro shromáždění čínských vítačů.

Členy uvítacího výboru prezidenta pak zřejmě proškolila a vlajkami i vuvuzelami vybavila čínská ambasáda. Podle odborníků vřelé uvítaní Si Ťin-pchinga čínskou komunitou v Česku mohlo být z části dílem čínských tajných služeb či rozvědky.

Více zde: Asijská tržnice, ambasáda či rozvědka. Kdo stojí za čínskými vítači?

‚Čínské vítání v Praze řídili komunističtí tajní nebo rozvědčíci‘

Skupinka Číňanů v doprovodu tlumočnice si přišla zamluvit zhruba osm desítek míst zejména v centru Prahy. „Schůzka se zástupci asociace probíhala zcela běžným způsobem jako při jakémkoli jiném oznámení shromáždění či jeho upřesňování, přítomný za asociaci byl její tajemník a překladatelka,“ sdělil deníku ECHO24.cz Pavel Štefaňák, jehož odbor má nahlašování akcí ve městě na starosti.

Odpor se pak týkal i vyvěšení českých a čínských vlajek na cestě z ruzyňského letiště na Pražský hrad, za kterými stála čínská ambasáda ve spolupráci se Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce pod vedením exministra Jaroslava Tvrdíka Proti tomu se ohradila například mediální agentura Starcom Mediavest Group. Vlajky se totiž objevily na stožárech, které měly pronajaté pro reklamu klienta, i přes její nesouhlas.

Čtěte také: Praha nám zabrala stožáry a povolila čínské vlajky, stěžuje si firma

Český plakát s výzvou obletěl svět. A Čína propustila rodiny disidentů

Miliarda pryč. Číňan mě sprostě okradl, stěžoval si Babiš

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články