Když nebude moci mluvit Šlachta, nahradí ho zřejmě Ištvan

Eskalace sporu o polici

Když nebude moci mluvit Šlachta, nahradí ho zřejmě IštvanAKTUALIZUJEME
Zasedání bezpečnostního výboru Foto: Foto: Jan Zatorsky
9
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Co se skrývá za údajným „brutálním únikem informací“, kterého se měl podle špiček Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dopustit policejní prezident Tomáš Tuhý, by se dnes mohli dozvědět poslanci z bezpečnostního výboru. Pokud nebudou moci kvůli závazku mlčenlivosti promluvit policisté Robert Šlachta a Jiří Komárek, informace by mohl podat olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, o jehož zbavení mlčenlivosti již nejvyšší žalobce Pavel Zeman rozhodl. Odmítl však zatím sdělit, s jakým výsledkem. Bezpečnostní výbor se sešel v plném počtu 15 členů poté, co ho svolal poslanec Bronislav Schwarz (ANO) bez vědomí šéfa výboru Romana Váni (ČSSD).

„Ano, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl, ale jak, nebude sdělovat do zahájení bezpečnostnímu výboru. Považuje za vhodné, aby se jeho rozhodnutí nejdříve dozvěděli poslanci bezpečnostního výboru,“ uvedl deníku ECHO24.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Pavel Zeman měl od začátku k reorganizace policie výhrady a ve sporu se postavil za Roberta Šlachtu. Je tak pravděpodobné, že Ištvanovi dovolí promluvit.

Podle odcházejícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty však vrchní žalobce nezná všechny podrobnosti a souvislosti případu, uvedly Hospodářské noviny. Šlachta a vedoucího ostravské expozitury útvaru Jiří Komárek požádali kvůli jednání bezpečnostního výboru ministra vnitra také o zbavení mlčenlivosti. Milan Chovanec (ČSSD) k tomu uvedl, že by jim rád vyhověl, musí to však proběhnout zákonnými postupy. Podle Chovance je k zbavení mlčenlivosti obou policistů potřeba souhlas Sněmovny. Ta se však sejde nejdříve až příští týden.

Na místo jednání výboru kromě Iva Ištvana a Roberta Šlachty dorazil i ministr spravedlnosti (ANO) Robert Pelikán. „Zproštění mlčenlivosti u státních zástupců a policistů u takto běžné věci, která by se tu měla probírat, není problém,“ prohlásil Pelikán.

Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) navrhl uzavření jednání výboru pro veřejnost, poté co bude odhlasován program jednání. Jana Černochová (ODS) vyjádřila pochybnosti, proč na zasedání výboru nebyl pozván policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec.

Sloučení elitních policejních útvarů do jednoho bylo přitom podle Černochové nastíněno už v informační publikaci z roku 2012. Poslankyně tak reagovala na dřívější Šlachtovo prohlášení, podle kterého o ní velitel ÚOOZ až do nedávných dnů nevěděl. Jednu z možných variant reorganizace policie navrhlo tehdy ministerstvo vnitra pod vedením Ivana Langera.

Projev Richarda Dolejše (ČSSD) přerušil místopředseda výboru Bronislav Schwarz, podle kterého poslanec nemluvil k věci. „Vy své kolegy z ANO necháte mluvit, hlasy, se kterými nesouhlasíte, umlčujete. Babišův hnojomet nemůžeme připustit,“ ohradil se proti výtce Dolejš. Navrhl rovněž ustanovení vyšetřovací komise a zařazení vystoupení Chovance, Tuhého a šéfa GIBS na program zasedání výboru.

S ustanovením vyšetřovací komise souhlasí i Stanislav Huml (ČSSD), ovšem až poté, co poslanci vyslechnou Roberta Šlachtu. „Mám informace, že je tu vedení policejního prezidia i ministr chovanec v budově,“ podivil se poslanec jejich nepřítomnosti na zasedání výboru.

Čtěte také: Co chtějí detektivové ÚOOZ ve sněmovně vytáhnout na Tuhého?

S údajným únikem informací ze strany policejního prezidenta Tuhého přišel v pondělí šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Informace vysoce postavených detektivů by se mohly podle serveru Neovlivní.cz týkat odposlechů v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek a zneužití pravomoci z olomoucké korupční kauzy Vidkun. Aktéři případu měli prý Tuhého nazývat „kamarádem z Ostravy“. Hmatatelné důkazy ale podle serveru chybí.

Jednání nemusí vůbec prohnout

Jednání se také může utnout hned ve svém počátku, kdy budou poslanci hlasovat o programu schůze. Ti jsou však v tom, zda chtějí informace od policistů slyšet, nejednotní a řada z nich se plánuje rozhodnout až na místě. Z 13 přítomných členů výboru by program schůze muselo podpořit minimálně sedm.

Výbor svolal poslanec Bronislav Schwarz (ANO) bez vědomí šéfa výboru Romana Váni (ČSSD), který byl pracovně v zahraničí. „Jde o veřejné slyšení, žádný výslech. Jen policisté vědí, co nám chtějí říct, a zda to podléhá mlčenlivosti. „Svoláním výboru jsem vyhověl požadavku vysokých policejních funkcionářů a rozhodně jednání podpořím. Je potřeba se dozvědět pravdu a nadále nemlžit. Může to přispět ke zklidnění situace. Výbor pak udělá usnesení a situace se posune,“ řekl deníku ECHO24.cz místopředseda výboru poslanec Bronislav Schwarz (ANO), který výbor svolal bez vědomí šéfa výboru Romana Váni (ČSSD).

Druhá strana sporu o reorganizaci policie – policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube, ani ministr Milan Chovanec – dosud na schůzku nebyli oficiálně přizváni. Výboru se nakonec zúčastní také jeho předseda Roman Váňa, který se stihl vrátit z pracovní cesty.

Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý na policistu Komárka podal trestní oznámení kvůli jeho nařčení, že je Tuhý podezřelý z „brutálního úniku informací“.

Před jednáním výboru se v 15.30 k situaci vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Ten vyzval všechny zúčastněné politiky ke zklidnění situace.

Čtěte také: Robert Šlachta v Čapím hnízdě

Měl jsem partnery o změnách informovat dřív, připustil Chovanec

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články