Dolar prudce klesá, reaguje na Trumpova slova k manipulaci měn

Oslabování dolaru

Dolar prudce klesá, reaguje na Trumpova slova k manipulaci měnNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Dolar v úterý na devizových trzích výrazně oslabuje a směřuje k nejhoršímu měsíčnímu výkonu od loňského března. Reaguje tak na komentář amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že ostatní země manipulují kurzy svých měn, aby získaly konkurenční výhody. Trump už dříve naznačil, že dolar je podle něj příliš silný.

Kolem 17:30 SEČ euro vůči dolaru získávalo 0,8 procenta na 1,0794 USD, k japonskému jenu se kurz jednotné evropské měny téměř nezměnil a činil 121,69 JPY. Dolar vůči jenu ale ztrácel 0,8 procenta na 112,78 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepisoval 0,7 procenta na 99,63 bodu.

Bezprostředně po prezidentových komentářích dolar k jenu odepisoval asi 1,5 procenta. Dostal se tak na 112,07 JPY, což je nejnižší hodnota od konce listopadu. Euro přidávalo jedno procento a dostalo se na 1,0801 USD, nejvyšší úroveň od 8. prosince.

Trump na dnešním setkání s řediteli velkých farmaceutických společností uvedl, že firmy přesouvají výrobu z USA kvůli tomu, že jiné země devalvují svou měnu. Trumpův komentář tak posílil dojem, že americká vláda bude chtít dolar oslabit. Ještě před Trumpovým komentářem hlavní obchodní poradce prezidenta Peter Navarro listu Financial Times řekl, že Německo využívá „hrubě podhodnoceného“ eura k tomu, aby získalo výhody nad Spojenými státy a jeho vlastními partnery z Evropské unie.

Navarrova slova přicházejí po nedávných komentářích prezidenta Trumpa a jeho kandidáta na ministra financí Stevena Mnuchina o přílišné síle dolaru ve vztahu k ostatním obchodním partnerům. Začátkem tohoto měsíce Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal řekl, že dolar je příliš silný a že to Ameriku „zabíjí“.

Čtěte také:

Kybernetická měna bitcoin prudce padá

‚Intervence byly chyba.‘ Člen bankovní rady překvapivě prolomil hájení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články