Pasťák jako Abú Ghrajb. ‚Výchovné metody‘ šokovaly veřejnost
Vězení pro nezletilé
Češi mají ještě v živé paměti, když slavná spisovatelka J. K. Rowlingová před lety kritizovala klecová lůžka v českých dětských ústavech. Na Česko se tehdy snesla vlna kritiky z celého světa. Nyní se však dostaly na světlo znepokojující záběry z druhého konce planety, kde se ukázalo, že jedno australské vězení pro mladistvé používá metody, které jsou ne nepodobné mučícím technikám, píše The Guardian.
Znepokojivé záběry ukazují chlapce, který má přes hlavu bílou kuklu. Sedí na speciálním křesle, jeden dozorce mu drží hlavu a další tři mu připoutávají ruce a nohy. Mladý muž je velmi klidný a nijak se nebrání. Ačkoli to vypadá jako začátek mučení vězňů kdesi na Guantanámu, jedná se ve skutečnosti o výchovný ústav pro mladistvé v severní Austrálii.
Don Dale Juvenile Detention Centre je jednoduše řečeno přísně střežené vězení pro nezletilé chlapce a dívky. Když televize ABC zveřejnila, jak se v ústavu s dětmi jedná, Australané byli nepříjemně překvapeni. „Jsem hluboce šokován a zděšen,“ řekl sám premiér Austrálie Malcolm Turnbull, který nařídil okamžité prošetření případu.
Televize ABC srovnala potrestání 17letého Australana Dylena Vollera se záběry z vězení Abú Ghrajb v Bagdádu, kterou léta využívali Američané a odkud unikly nechvalně známé fotografie ponížených vězňů. Dozorci nechali chlapce v postroji sedět dvě hodiny.
Není to poprvé, co na veřejnost unikly záběry dokazující podivné praktiky v ústavu. Novináři například z bezpečnostních kamer zjistili, že velmi často dochází k potrestání svlékáním do naha či bitím. V roce 2014 se ukázalo, že pracovníci ústavu dokonce několik dětí nahnali do místnosti, kam pak nastříkali slzný plyn.
Křeslo, do kterého byl Voller připoután, ale překvapivě neodporuje pravidlům. Zákon, který před několika měsíci prosadila federální vláda Severního teritoria, kam ústav spadá, schvaluje použití křesla jako jedno z povolených způsobů „mechanického zadržení“. Odpůrci říkají, že existuje spoustu způsobů, jak vězňům připoutat ruce a nohy. Kukla, kterou měl Voller na hlavě, pak sloužila k tomu, aby vězeň nemohl na dozorce plivat.
„Důležité je, abychom se dostali k jádru problému a zjistili, co se v Don Dale vlastně stalo,“ řekl australský premiér Turnbull, který zařízení nenechal zavřít. Podle něj by se však s dětmi mělo jednat humánně. Šéf severoteritoriální vlády Adam Giles byl rovněž televizní reportáží zděšen a chystá podle svých slov kroky k nápravě problému.
Voller si trest na křesle vysloužil tím, že provokoval dozorce tím, že rozhazoval toaletní papír a ničil svou matraci. Chlapec už problémy působil od svých jedenácti let, do ústavu se opakovaně dostával za útoky a krádež. Poté, co televize odvysílala reportáž, Voller a pět bývalých vězňů se rozhodli podat žalobu.