Úředníci zapouštějí kořeny
Zákon o státní službě problém byrokracie nevyřešil
Zákon o státní službě se široké veřejnosti prezentoval jako klíčový nástroj pro zajištění kvalitního výkonu a odpolitizování státní správy. Na jeho přijetí důrazně tlačil i Brusel. Tyto přísliby vzbuzovaly mnohá pozitivní očekávání. Výsledkem je však vznik uzavřené komunity státních úředníků, mezi které jen těžko pronikají další schopní a iniciativní lidé zvenku.
Více úředníků, dražší správa
Na vině jsou často formálně vedená či dokonce zmanipulovaná výběrová řízení. Odborné pozice obsadili zástupci politických stran. Počet úřednických míst (takže i výdaje na platy ze státního rozpočtu) vzrostl, ale legislativa se nezjednodušila a nikdo neprovedl revizi kompetencí úřadů, takže státní správa se prodražuje a efektivita nadále klesá. A snaha regulovat další a další oblasti přijímáním stále nových zákonů (mnohdy ukvapeně a bez větší společenské diskuze) vede k další potřebě najímat úředníky, kteří budou kontrolovat množící se povinnosti a udílet za ně sankce.
Formálně a loajálně
Nejhorším důsledkem služebního zákona pro občany je ale způsob výběru vysokých úředníků na manažerské posty. Do pozic po nabytí účinnosti zákona často bezpečně zasedli ti, kteří v nich již seděli, případně je nahradili zástupci plně loajální ke stranám současné vládní koalice. Vše samozřejmě zaštítilo formální výběrové řízení, mnohdy bez účasti jiných kandidátů.
Stát zcela rezignoval na hledání lidí s manažerskými schopnostmi, na budování skutečně profesionální státní správy. Vzhledem k neodvolatelnosti úředníků tak byl založen problém, který bude jen těžko řešitelný. Kvalitní a nezávislý výkon státní správy je zájmem nás všech. A měl by být i zájmem politiků. S nekvalitní státní správou a bez dobrých manažerů a nestranných úředníků bude jakákoli příští vláda jen těžko realizovat to, co voličům slíbí ve volbách.