Blair radí Ukrajině i Rusku. Setkal se s lidmi ze sankčního seznamu
PROFESIONÁLNÍ PORADCE
Velká Británie řeší poslední ‚výstřelek‘ Tonyho Blaira. Bývalý ministerský předseda se totiž – podobně jako Václav Klaus – zúčastnil ekonomického fóra v Petrohradě, kde promlouval před ruskými politiky, oligarchy a byznysmany, kteří jsou zařazeni na seznam západních sankcí. Jen o den dříve přitom jednal o možné spolupráci s ukrajinským prezidentem Porošenkem. O ‚dvojité‘ tváři Blaira informuje britský tisk.
Když Rusko v minulém roce anektovalo Krym a začalo aktivně podporovat separatisty na východě Ukrajiny, bylo jasné, že dříve či později přijde odpověď. Odpověď přišla ve formě sankcí, jež do značné míry zpomalily ruskou ekonomiku. Sankce a jejich dopady ostatně byly i jedním z témat hospodářského summitu v Petrohradě.
Tony Blair ve své řeči navrhl, jak by se ruská ekonomika mohla znovu probrat. Přítomným vlivným Rusům doporučil některé postupy, jež uplatňoval v době svého úřadování na Downing Street. Pokud se jimi bude ruské vedení řídit, mohlo by podle Blaira značně urychlit školské a zdravotnické reformy. K sankcím jako takovým ani ke krizi na Ukrajině se však nevyjádřil.
Čtěte také: Klaus v Rusku: Rusko má právo vlastní cesty, problémy dělá Západ
Blair se u řečnického pultu objevil v té části summitu, kterou vedl Herman Gref, šéf Sberbank. Největší ruská banka přitom patří mezi instituce, na které se vztahuje sankční seznam USA. Když zrovna nehovořil, seděl vedle Michaila Abyzova, člena ruské vlády a Alexeje Kudrina, bývalého ministra financí.
Cesta bývalého premiéra do Petrohradu se přitom uskutečnila jen několik hodin poté, co dostal nabídku ke spolupráci od ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ukrajinská hlava státu si přála, aby se Blair stal součástí jejího poradního výboru. Ve svém prohlášení dokonce Blaira označil za „opravdového přítele Ukrajiny“.
Nezůstalo však jen u „opravdových přátel“. V prohlášení se dále psalo, že „Tony Blair vyjádřil pevnou podporu Ukrajině, její nezávislosti, suverenitě a územní celistvosti“. Bývalý ministerský předseda prý „touží podporovat Ukrajinu“ a Porošenkovi by měl pomoci – podobně jako Rusům – provést potřebné reformy.
Britský tisk připomíná, že Blairova široká paleta kontaktů a přátel po celém světě je dobře známá. V minulosti prý radil „ropné společnosti v Saúdské Arábii, americké bance JP Morgan a vládám Kazachstánu, Mongolska nebo Rumunska“. Objevily se spekulace, jestli se z Blairova poradenství nestala výhodná živnost, ale mluvčí bývalého premiéra to odmítl: „(za vystoupení v Rusku) si neúčtoval žádný poplatek.“