Zuby se prý uzdraví samy. Vědci mají novou metodu
POKROK V MEDICÍNĚ
Britští vědci přišli na novou metodu, která by mohla omezit množství bolestivých návštěv u zubaře. Speciální látkou stimulují zub k tomu, aby produkoval větší množství zuboviny neboli dentinu, který zaplní poškozené místo. Způsob by tak nahradil dnešní postup, při kterém zubaři problém řeší tím, že použijí alternativní výplň, jako je plomba. Objev odborníků z londýnské King‘s College byl publikován v časopise Nature.
Na narušené místo na zubu by lékaři nanesli kolagenové houbičky, které by obsahovaly molekuly glykogensyntázakinázy (GSK-3). Ta by stimulovala kmenové buňky v zubní dřeni, aby vyrobily větší množství žlutobílého dentinu.
Tato zubovina by pak poškozené místo zaplnila a zub by se vlastně zahojil sám. Kolagenové houbičky se po určité době samy rozpustí, a nebyl by proto s nimi už žádný problém. O objevu informovala Česká televize s odkazem na odborný časopis Nature.
Zubní dřeň vyrábí dentin i tak. Ale pouze takové množství, které stačí na zaplnění jen malého poškození zubu. Když je narušení větší, člověk musí navštívit zubaře. Lékař zub spraví tak, že „díru“ v něm zaplní plombou.
Vědci z King‘s College si od zjištění slibují, že by ho mohli zubaři svým pacientům poskytnout v blízké době. Zmíněná látka totiž byla vyvinuta k léčbě neurologických onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, a tím pádem už proběhly také klinické testy.