Nový nápad Bruselu. Zakázat neúsporné rychlovarné konvice a fény
VRTOCHY EVROPSKÉ KOMISE
Evropská komise chce zavést další regulace. Tentokrát si vzala na mušku neúsporné fény, rychlovarné konvice a topinkovače, které by chtěla zakázat. Píše o tom britský deník The Daily Telegraph s odkazem na šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera. Zajímavé je, že Komise chce o zákazu začít veřejně jednat až po britském referendu o vystoupení z EU, aby nepodporovala euroskeptické nálady v Británii.
To, že se Evropská komise rozhodla pozdržet projednávání zákazu rychlovarných konvic až na dobu po britském referendu, je více než logické. Britští euroskeptici si totiž stěžují mimo jiné na přemíru unijních regulací a debata o dalších zákazech by jim velice pravděpodobně nahnala vodu na mlýn. Obavy Komise jsou o to důvodnější, že Britové jsou známí svou oblibou čaje a topinek. Ostatně i Telegraph připomíná, že na Británii připadá dobrá třetina všech prodaných konvic v EU, přestože Britové tvoří jen 11 % obyvatel.
Plány na omezení prodeje konvic a dalších údajně neekologických spotřebičů proto byly na několik měsíců schovány do šuplíku a Komise by se jimi měla veřejně začít zabývat až na podzim. Úředníci EU byli rovněž podle britského listu vyzváni, aby své nadřízené informovali o všech připravovaných návrzích, které se týkají Británie a které by mohly ovlivnit výsledek červnového referenda, pokud by se o nich veřejnost dozvěděla.
Ostatně i samotní komisaři podle Telegraphu přiznali, že vzhledem k „citlivosti obklopující některé produkty“ musí „diplomaticky“ rozhodovat o tom, které věci se rozhodnou regulovat či zakazovat. Komisaři prý musí brát ohledy na kritiku, která směřuje na EU kvůli tomu, že se příliš montuje do dennodenního života občanů.
Rychlovarné konvice, fény a topinkovače totiž nejsou jediné spotřebiče, které by se v budoucnu mohly octnout na seznamu zakázaných položek. Britský deník v tomto ohledu připomíná, že pokud dojde k zavedení směrnice o tzv. ekodesignu, mohly by se na blacklistu octnout i další údajně neekologické spotřebiče jako například některé internetové routery nebo horkovzdušné vysoušeče rukou.
O možném zákazu některých spotřebičů, o němž se Juncker zmínil na dubnovém zasedání Komise, by se podle Telegraphu mělo začít veřejně jednat v říjnu letošního roku.
Nejednalo by se přitom o první kontroverzní opatření ze strany EU. Například v roce 2014 řadu lidí šokovalo omezení prodeje vysavačů s příkonem vyšším než 1600 W. V kontextu České republiky je zase obzvláště bolestivě vnímáno povinné přejmenování pomazánkového másla nebo tuzemského rumu.