Mrtvé zóny: místa, kde žádný živočich nepřežije
Obavy z neokysličené vody
Tým německých a kanadských mořských biologů se poprvé stal svědkem setkání s místy zvanými „mrtvé zóny“, které jsou kvůli nedostatku rozpuštěného kyslíku ve vodě doslova neobyvatelné.
Taková místa již sice byla objevena v zalidněných oblastech podél východního a jižního pobřeží USA a Baltského moře, toto je však poprvé, kdy bylo takové místo pozorováno uprostřed oceánu. V článku publikovaném v časopise Biogeosciences se výzkumníci pokusili nastínit existenci nízko-okysličených kapes v Atlantském oceánu.
Jsou obrovské. Jejich velikost dosahuje někdy až 100 čtverečních mil a neustále se pohybují. Největší z nich se každoročně objevuje v Mexickém zálivu.
Jako příčinu vzniku bezkyslíkových kapes vědci uvádí cyklický proces, při kterém se do těchto oblastí dostává nadbytek živin a mikrobů, které jsou potravou pro řasy. Ty vylučují odpad, který je zkrmován ostatními mikroorganismy. Celý tento proces je provázen velkou spotřebou kyslíku.
Čtěte také: ‚Nechceme z této planety zmizet‘. Moře je živí a moře je zničí
Intenzita jevů je závislá na rychlosti víru, chemické koncentraci, povětrnostních podmínkách a rotaci Země. Vědci se obávají, že existence mrtvých zón, včetně té ve středu Atlantiku, by mohly mít vliv na lidi žijící na zemi, a to zejména na Kapverdách.
„Vzhledem k tomu, že jsme několik mrtvých zón pozorovali méně než 100 kilometrů severně od kapverdského souostroví, není nepravděpodobné, že by mohla voda z mrtvých zón Kapverdské ostrovy zasáhnout. Zaplavení neokysličenou vodou by mohlo vážně postihnout pobřežní ekosystémy nebo dokonce vyvolat úhynu ryb a vymírání dalšího mořského života,“ vysvětluje vedoucí člen týmu Kartsensen.