Preparace orla skalního
FOTOGALERIE
Na začátku byla mimořádná a smutná událost. Dvouletou samici orla skalního při pronásledování kořisti nešťastnou náhodou srazilo auto. Když se tak vzácný exemplář dostane do rukou preparátora, je to pro něho velký svátek. Pavel Višňák patří k naší absolutní preparátorské špičce, je držitelem mnoha ocenění ze zahraničních soutěží a laureátem prestižní americké Collective Artists Award.
Uhynulá orlice putovala právě do jeho dílny a celý postup její preparace byl zdokumentován. Velmi zdlouhavý proces začíná stažením kůže. Zůstanou pouze končetiny a lebka. Kůže se manuálně očistí od tuku a poté se máčí a pere ve speciálních lázních, kde dochází k jejímu dokonalému vyčištění a odmaštění.
Model těla se vyrábí z polyuretanu a přesně kopíruje původní velikost jednotlivých orgánů. Ke krku je připevněna původní lebka živočicha, končetiny jsou zpevněny drátem. Na zhotovený korpus těla se po ošetření konzervujícím přípravkem natahuje kůže. Drobnými stehy dochází ke zcelení nepůvodních otvorů.
Aby preparátor co nejvýstižněji zachytil podobu daného druhu, musí mít nastudovanou fyziologii zvířete, jeho zvyky, chování a výraz v různých situacích. Finálními úpravami dosahuje realistického zachycení. Konečné zásahy jsou nejsložitější a nejdůležitější fází celého procesu. I to nejmenší peříčko má své místo, každý chlup či vous musí směřovat správným směrem.
Orlice poputuje nejdříve na výstavu do Kaplice a následně do sbírky České lesnické akademie v Trutnově.