České domácnosti mají nejdražší elektřinu v EU podle kupní síly
CENY ELEKTŘINY
Smutné prvenství si zapisuje Česká republika. Ceny elektřiny pro tuzemské domácnosti byly i ve druhém pololetí loňského roku podle standardu kupní síly (PPS) nejvyšší z celé Evropské unie, uvedl unijní statistický úřad Eurostat. PPS je společná měna, která stírá rozdíly v cenových hladinách mezi jednotlivými zeměmi, a umožňuje tak vzájemné srovnání. Ceny v Česku činily 41 PPS za 100 kilowatthodin, následuje Kypr s 35,70 PPS a Německo s 35,23 PPS. Podle ekonoma Lukáše Kovandy tuzemské domácnosti "platí za elektřinu německé ceny v českých mzdách".
Standard kupní síly vzniká vydělením údaje v národní měně její paritou kupní síly. Eurostat v samostatném oznámení informoval také o cenách plynu. Ty byly pro domácnosti v EU nejvyšší v Portugalsku, a to 16,08 PPS za 100 kilowatthodin. V Česku to bylo 12,78 PPS.
Nejnižší ceny elektřiny pro domácnosti vyjádřené v PPS za 100 kilowatthodin Eurostat zjistil na Maltě, a to 14,33 PPS. Následuje Lucembursko s 15,39 PPS za 100 kWh a Maďarsko s 15,45 PPS za 100 kWh.
Česko navíc zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst cen elektřiny, meziročně o 11,8 procenta. Více elektřina zdražila jen v Portugalsku, meziročně o 14,7 procenta. Za nárůstem cen Eurostat vidí rostoucí náklady na provoz sítí a postupné ukončování daňových zvýhodnění a dotací. Největší pokles cen zaznamenalo Rakousko, meziročně o 18,8 procenta.
Při vyjádření v eurech nejvíce za 100 kWh elektřiny zaplatí Němci (39,43 eura). Následuje Dánsko (37,63 eura) a Irsko (36,99 eura).
Za plyn po Portugalsku nejvíce zaplatily podle standardu kupní síly domácnosti v Itálii, a sice 16,49 PPS za kWh, a dále ve Švédsku, a to 16,08 PPS. Naopak nejnižší ceny vykázalo Maďarsko, a sice 3,20 PPS za 100 kWh. Následovalo Chorvatsko s 4,60 PPS za 100 kWh a Rumunsko s 5,40 PPS za kWh.
České domácnosti platí německé ceny, tvrdí ekonom
Na vysoké ceny elektřiny upozornil i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že české domácnosti platí německé ceny za tuzemské mzdy. "Česko z visegrádského kvarteta zemí jako první upustilo od státní pomoci s platbami za energie. Už přes rok si tak tuzemské domácností platí energie samy, na rozdíl od domácností zbývajících zemí Visegrádské čtyřky. Navíc má Česko daně i poplatky, například poplatek za podporované zdroje elektřiny, v rámci visegrádského regionu relativně nejvyšší. Například Poláci ještě loni v prvním pololetí uplatňovali vratku pro chudší domácnosti," uvedl Kovanda.