Zlobivý element establishmentu
EDITORIAL
Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výrazné posily Bohumila Pečinky, který po 25 letech přestoupil z Reflexu do redakce Echa. Ve svém textu přemýšlí nad dalším osudem ODS. Začíná se navenek rýsovat, že Bohumilovým antipodem je Daniel Kaiser, který byl v pondělí v Bratislavě a pořídil rozhovor se slovenským premiérem Robertem Ficem.
Důvod je nasnadě: stav česko-slovenských vztahů a také změny v postojích nové slovenské vlády. Protikladnost obou našich významných autorů je jen prvoplánovým hodnocením hodným uživatelů sociální sítě Twitter. Na vzájemném ovlivňování autorů s odlišnými názory je postavena chemie Echa, která se zcela jasně opírá o demokratické principy, jejichž elementární součástí je svobodná diskuse, hledání a kladení otázek.
Je obzvlášť důležité si je klást v přelomové době a těžkých časech. A ty naše jsou ještě ozvláštněny drtivým dopadem nových technologií a sociálních sítí, jejichž symptomatickým projevem jsou zbrklé soudy a šíření jednoduchých pravd. Dost jich bylo v době covidové a nikdo se k těm utrženým ranám nechce vracet.
Občas s jistou mírou nadsázky o Echu říkám, že jsme zlobivým elementem establishmentu. Vzdor má Echo ve své DNA. Tím se dostávám k druhé složce balíčku tohoto vydání Echa. Týká se totiž Echa samého. Právě v březnu před deseti lety vstoupilo Echo do veřejného života a teď se ohlížíme za cestou, kterou jsme ušli. Echo stálo na lidech, kteří nechtěli pracovat pro majitele jedné politické strany. Byli jsme první, kteří odešli z Lidových novin a z vydavatelství Mafra, jež koupil Andrej Babiš, a začali jsme vydávat na politických stranách nezávislé médium.
Na politických stranách či politických figurách chceme zůstat stále nezávislí, ať je to Andrej Babiš, nebo někdo jiný. Není to malá ambice v době, kdy všichni musí někam patřit, kdy je jakýsi zeitgeist být někam zařazen, říkat správné názory, což je zcela pochopitelně v rozporu se svobodným myšlením. Když Echo vzniklo, v manifestu jeho vzniku jsem tehdy závěrem psal, že chceme sloužit jen svým čtenářům. Dnes bych jen dodal: sloužit svým čtenářům a dodávat odvahu svobodně myslet. Snad to pro vás bude cenná hodnota a zůstanete s námi i nadále.