Vidlákův tekutý hněv. Daniel Sterzik se veze na traktoru rudé ideologie
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Na jižní Moravě žije hojně čtený bloger, jehož práce je – konstatují demoskopové například z agentury STEM – změřitelná v preferencích politických stran. Jmenuje se Daniel Sterzik, známější je pod svým blogerským pseudonymem Vidlák. Od letošního března je předsedou hnutí Stačilo!, levicové platformy, jejímž podvozkem je vedle zbytků národních socialistů a dalších především KSČM. S tím, jak se Stačilo! zabydluje nad pětiprocentní hranicí v průzkumech, stal se Vidlák zájmovou osobou pro česká média. Rozhovor s ním pořídil Daniel Kaiser. V editorialu nového Týdeníku Echo se tématu věnuje šéfredaktor Dalibor Balšínek.
Německo má svého Fialu. Vypadá to na největší promarněnou příležitost evropské politiky za několik let. Friedrich Merz působil před pětadvaceti lety dojmem člověka, který to má v hlavě srovnané a přesně ví, jak by vládl, jen se mu nedostalo příležitosti. Konformistka Angela Merkelová ho vytlačila z vysoké politiky, zpátky na vrchol se pak vracel po dvacetileté pauze, vyšvihnout do čela Křesťanskodemokratické unie (CDU) se mu pro odpor levicového, merkeliánského, nebo jak to nazveme, křídla podařilo až na třetí pokus. Načež se tato dávná naděje konzervativců a klasických liberálů konečně dostala do cíle. A bude z toho pokračování zeleno-sociálnědemokratického kurzu. Více v textu Daniela Kaisera.
České sebebičování Polskem. Přehlížený soused je náhle obdivován. Polsko jede! Polský zázrak! Předehnali nás, za peníze z EU postavili dálnice! A my? Rozhledny. V českých médiích se to podobnými zprávami poslední dobou jen hemží, na příkladu Polska se ukazuje česká stagnace a zaostávání. Kde se toto zaujetí pro až sebemrskačské srovnávání se severním sousedem vzalo a je vůbec opodstatněné? Více v textu Macieje Ruczaje.
Tohle je život? Papež utopil své paměti ve vágnosti. „Není čas na odstup,“ zaznívá v autobiografii Život. Moje cesta dějinami od papeže Františka. Ale čtenář po přečtení sezná, že papež si čas na odstup našel. Kniha je sice mediálně inzerovaná jako autobiografie, ve skutečnosti papež převyprávěl svůj příběh vatikánskému novináři Fabiu Marchesemu Ragonovi. Je to problém? V tomto případě ano. Knize chybí nasazení, možná proto, že zde byl prostředník. Více v textu Terezy Matějčkové.
Elektřina tu nemusí být pro všechny. Před měsícem severočeská společnost Sokolovská uhelná ohlásila odstavení svého posledního velkorypadla na těžbu hnědého uhlí v lomu Jiří. Označila to za konec jedné éry a milník v historii hornictví tamějšího regionu. Milník je to i pro devadesát zaměstnanců, tedy už bývalých, kteří v důsledku ukončování těžby přišli o práci. Úplný konec těžby na Sokolovsku má nastat v roce 2030. Výroba uhlí a tepla ale může v důsledku uměle nastavených netržních podmínek skončit ještě dřív. Společnost tedy stojí s nataženou rukou před státem a doufá v dotace. Více v textu Markéty Malé.
Zaslepená společnost. Když nevidět je přikázáním… Dějiny jsou, řekli jsme mnohokrát, neseny napětím mezi horizontem nadějí lidí a prostorem jejich zkušeností. Prostor zkušeností je krutý, velké naděje zabíjí, přežijí jen ty menší, které se dají se zkušenostmi smířit. Jako živé organismy před smrtí se velké naděje snaží uniknout před zkušenostmi, které je zabíjejí, někdy uniknou i důkazům o milionech umučených, jak víme z dějin našeho „temného kontinentu“ (Mark Mazower). „Vůle nevidět“ má různé podoby a má i své parazity. Více v eseji Václava Bělohradského.
„Soudcokracie jede na plné pecky.“ Jak rozsudek nad Le Penovou ovlivní politiku. Jaké má Marine Le Penová možnosti zvrátit rozsudek za zpronevěru a jaký to bude mít vliv na politický vývoj ve Francii, o tom debatovali bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák, politolog z Metropolitní univerzity v Praze Vít Hloušek a analytik Matěj Široký. Debatu vedl Ondřej Šmigol.
„V ženě vzniká zázrak stvoření. Muž někdy velmi obtížně hledá svou pozici“. „S lidmi se stačí bavit pět minut, abyste poznali, co řeší. Důležité je spojit se s takovými, kteří se vydali na podobnou pouť životem jako vy. Nemusíte pak nikomu nic vysvětlovat, to je ohromná ztráta energie. Protože vy vlastně máte jen tu energii a čas, nic jiného nemáte,“ říkal Jakubovi Peřinovi na úvod rozhovoru fotograf Tono Stano. Jeho aktuální velkolepá retrospektivní výstava se otevřela 16. dubna a potrvá až do konce srpna.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.