Dechberoucí záběry Měsíce. Loď Orion letěla 130 km nad jeho povrchem
ZÁBĚRY Z VESMÍRU
Kosmická loď NASA Orion v pondělí při své misi Artemis provedla své druhé a poslední blízké přiblížení k Měsíci. Proletěla více než 80 mil (zhruba 130 kilometrů) nad jeho povrchem a přitom se jí povedlo pořídit úchvatné záběry Země a její přirozené družice. Orion byl do vesmíru vyslán před necelým měsícem a vrátit zpět se má už v neděli.
Opravdová velikost Měsíce nemusí být z pouhých fotografií vždy patrná. Z pořízeného vesmírného videa jde však dobře vidět, jak velká přirozená družice Země vlastně je.
One step closer to home 🌎
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) December 6, 2022
On Dec. 5 at 11:42 am EST, @NASA_Orion completed its return powered flyby of the Moon, making its way back to Earth. At its closest approach, the spacecraft was only about 80 miles away from the lunar surface. #Artemis pic.twitter.com/0bWmyRGjlI
Záběry byly natočeny těsně předtím, než Orion provedl zatím nejdelší zážeh svého motoru (207 sekund), který ho nasměroval na trajektorii zpět k naší planetě. Šlo tak o poslední velký motorový manévr letového testu.
„Lunární průlet umožnil kosmické lodi využít gravitaci Měsíce a vymrštil ji zpět k Zemi ke startu,“ uvedl v pondělním prohlášení administrátor NASA Bill Nelson s tím, že jde o významný úspěch. „Až Orion za pár dní znovu vstoupí do zemské atmosféry, vrátí se zpět více horký a rychlejší než kdykoli předtím. Bude to poslední zkouška, než na jeho palubu posadíme astronauty,“ dodal Nelson.
Mise Artemis byla zahájena 16. listopadu, kdy modul z Floridy vynesla raketa Space Launch System (SLS). Kosmická loď bude nyní provádět pouze drobné korekce kurzu. Už v neděli 11. prosince má totiž přistát v Tichém oceánu u amerického San Diega.
Orion při návratu vstoupí do zemské atmosféry v rychlosti 40233 km/hod a před nárazem na hladinu oceánu zbrzdí na 32 km/h. Sestup bude brzdit sada padáků a potápěči, inženýři a technici zajistí kapsli pomocí navijáků a vtáhnou ji do speciálně navržené kolébky.
„Minulý týden jsme dokončili naši poslední zkoušku s USS Portland, která bude naší záchrannou lodí pro Artemis I,“ řekla Melissa Jones, ředitelka přistání a obnovy Kennedyho vesmírného střediska NASA. „Měli jsme skvělé tři dny, kdy jsme pracovali na zdokonalení našich postupů a integraci týmů, abychom mohli splnit cíle obnovy kosmické lodi Orion.“
„Až kosmická loď za pár dní znovu vstoupí do zemské atmosféry, vrátí se zpět více horká a rychlejší než kdykoli předtím. Bude to poslední zkouška, než na její palubu posadíme astronauty,“ dodal Nelson.
Modul za 26 dní mise urazí 2,2 milionu kilometrů a pokořil rekord vesmírného plavidla navrženého pro posádku ve vzdálenosti od Země, který v roce 1970 stanovil let Apollo 13. Orion byl od Země 432.000 kilometrů, píše AFP. Na palubě jsou místo posádky jen figuríny, cílem je otestovat podmínky pro návrat člověka na Měsíc.