Prymula nechce handicapovat ekonomiku. Lidé ale mají spolupracovat
PRYMULA MINISTREM
Premiér Andrej Babiš v úterý ráno uvedl do úřadu ministra zdravotnictví Romana Prymulu (bezpartijní za ANO). Bývalý náměstek a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví nastoupil na ministerstvo poté, co v pondělí jeho předchůdce Adam Vojtěch (za ANO) oznámil rezignaci. Ten samý den jmenoval prezident Miloš Zeman Prymulu, který byl na jaře jednou z nejvýraznějších osobnostní boje proti covidu-19 novým ministrem.
Krátce před 8:00 přišli premiér s novým ministrem do budovy, při příchodu ale s novináři nemluvili. V pondělí Prymula serveru SeznamZprávy řekl, že chce dramaticky zlepšit komunikaci resortu související s koronavirovou epidemií.
Vydaná opatření musí být podle něj jednoznačná a srozumitelná. Za svou výhodu považuje, že situaci v resortu dobře zná. Premiér v pondělí uvedl, že od Prymuly očekává hlavně krizové řízení v době epidemie nového typu koronaviru.
Prymula: Nechci zavádět opatření, která by handicapovala ekonomiku
Nový ministr zdravotnictví nechce pro zmírnění epidemie koronaviru zavádět opatření, která by handicapovala ekonomiku, byť jsou jednodušší. Lidé si musí vzít za své, že mají v boji proti epidemii s úřady spolupracovat. Řekl to v úterý na tiskové konferenci po svém uvedení do úřadu. V roli ministra chce Prymula epidemii stabilizovat a oploštit nárůst počtu infikovaných.
„Udělám proto vše, na druhou stranu nejsem spasitel,“ uvedl Prymula. Apeloval přitom na politiky, aby alespoň na několik týdnů zapomenuli na půtky.
Zdůraznil, že ačkoli se chce z pozice ministra věnovat i dalším problémům zdravotnictví, nehodlá „dramaticky točit kormidlem vývoje“. „To, co je primárním úkolem, je opravdu operativní krizový management, který by měl zachytit nástup epidemie a pokud možno ji zklidnit,“ uvedl. Současně požádal zdravotníky o další spolupráci. Stejnými slovy jako v pondělí večer premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý Prymula vyjmenoval profese, které byly a budou v boji s koronavirem třeba.
Nouzový stav, jak se o jeho znovuzavedení v posledním týdnu spekuluje, podle Prymuly zatím není nutné vyhlásit. Potřebná opatření se dají vyhlásit i bez něj, uvedl. Nevyloučil ale, že by si to situace mohla vyžádat za týden nebo za dva.
Pravděpodobné je podle Prymuly další omezení hromadných akcí a provozu restaurací a barů. Diskutuje se podle něj o posunutí zavírací doby na 22:00 ze současných 24:00 hodin. Zároveň je pravděpodobné omezení počtu účastníků na 100 na venkovních akcích a 50 na vnitřních. Počítá se přitom s výjimkami pro akce, které nejsou tak rizikové. Omezí se ale akce, kde lidé jedí nebo pijí a nedodržují rozestupy.
Zavírat první stupně nechceme
Prymula po uvedení do úřadu znovu ubezpečoval, že ministerstvo nebude zavírat první stupně základních škol, pokud to bude aspoň trochu možné. Zavírání škol si podle něj nikdo nepřeje, je to citlivé téma, poznamenal. Pro některé regiony se nicméně diskutuje o možnosti distanční výuky na druhých stupních základních škol či na středních školách, zopakoval. Ředitelé by podle Prymuly měli zvážit vyhlášení ředitelského volna na pátek 25. září, aby vznikl čtyřdenní víkend a vznikl čas na útlum epidemie.
Podle premiéra je nejdůležitější zabezpečit dostatečné kapacity nemocnic při jakémkoliv vývoji epidemie. Je třeba také zajistit, aby hygienici každý případ trasovali do 48 hodin. Pomoci má i systém sebetrasování, který má být zaveden co nejdřív.
„Nestávám se ministrem covidu, a toto není ministerstvo covidu. Je to ministerstvo zdravotnictví a existuje tady celá řada dalších priorit a projektů,“ uvedl Prymula. Podotkl, že nechystá revoluci ani personální zemětřesení. Pokračovat hodlá například v reformě psychiatrie, primární péče či přípravách elektronizace ve zdravotnictví. Za boj na velmi dlouhý čas označil problém s délkou a komplikovaností získávání atestací..
Vzděláním epidemiolog Prymula vedl královéhradeckou fakultní nemocnici, byl ale dovolán kvůli podezření ze střetu zájmů. Působil jako náměstek ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) a později Adama Vojtěcha (za ANO). Letos v březnu z postu odešel, protože nezískal bezpečnostní prověrku. Jako ministr ji potřebovat nebude. Na úřadu vlády pak pro něj vzniklo místo zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.
Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.
Některá jeho vyjádření k možným opatřením vyvolala velkou pozornost. Například v březnu hovořil o riziku dlouhodobého uzavření hranic s tím, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Mluvil také o tom, že by se společně měly v době omezení sociálních kontaktů stýkat nejvýše tři rodiny.
Podle jeho současných odhadů bude nově nakažených denně přibývat 6000 až 8000, řekl to v nedělním pořadu Partie televize Prima. Pomoci zploštit růst křivky počtu nemocných by podle něj mohla další opatření, na místě je i zvažovat vyhlášení nouzového stavu. Za pravděpodobné považuje uzavření škol, především v Praze. Minulý týden ČTK řekl, že počty nových případů se budou zvyšovat ještě zřejmě dva až tři týdny.