Proč se to zase pokazilo? V Evropě chybí šerif, míní ekonom Hampl
KOLAPS ENERGETICKÉHO TRHU V EU
Člověk sledující zblízka evropské dění zažívá nutně při pohledu na dnešní energetickou krizi pocit déjà vu. Tak už je to zase tady! Jen v jiné oblasti, na jiném trhu. Pokolikáté už.
Co vlastně? Inu, upřímné zděšení obyvatel, podnikatelů a politiků ze zhroucení něčeho, co doteď nevnímali a neřešili, protože to dlouho fungovalo hezky, spořádaně a celkem levně. Jako právě dodávky energetických surovin na integrovaném evropském trhu. Když se ceny nebo dodávky něčeho rychle a bez varování zcela vymknou z kloubů, začíná boj na úrovni jednotlivých států, kdo zasáhne dřív či silněji. Kdo vynaloží víc peněz, dřív zastropuje, zreguluje, přerozdělí, ochrání a rozdá víc, kdo bude lépe než ostatní pečovat o „ty své vlastní“. V téhle soutěži skoro nikdy nelze vyhrát, protože v každé zemi mají pocit, že jinde to dělají lépe a že sousedé dostávají víc. Politici pod obrovským tlakem svých voličů přinášejí drahá a často komplikovaná národní řešení. A zároveň zkoušejí dohodnout i nějaké celoevropské. Spásné pro ně v tom, že přenáší alespoň část odpovědnosti, viny a nákladů na bedra všech ostatních.
Že vám to něco připomíná? No ano, přesně totéž jsme zažili v migrační krizi, v covidové krizi, předtím v evropské finanční či rozpočtové krizi. Stejné obrázky, stejné scénáře, stejné instinkty a důsledky.
Je v tom něco systematického? Jistě. Každá z těch krizí je vždy zesilována a prodlužována jedním typickým rysem celého našeho evropského integračního projektu. Integrujeme typicky v dobrých časech a pro dobré časy, kdy svítí a neprší. Stavíme dům od střechy, ne od základů. Ne že by myšlenky těchto projektů byly špatné, jen jsou v základech nepřipraveny a hlavně nepřipravovány na to, že se něco může opravdu hodně pokazit. Jsou jako smlouvy bez pojistek pro případ selhání.
I na Divokém západě věděli pistolníci, že když se party v saloonu zvrhne, přijde šerif a udělá pořádek. Má zbraň i právo ho udělat. Nám šerif v řadě evropsky integrovaných trhů a oblastí prostě chybí.
Celý esej ekonoma Mojmíra Hampla si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.