Moskva se rozloučila s Gorbačovem. Dorazily tisíce lidí i Orbán, Putin ne
POHŘEB STÁTNÍKA
Tisíce lidí přišly v sobotu uctít památku bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova do Domu odborů v Moskvě, kde se konalo veřejné poslední rozloučení. První a zároveň poslední prezident SSSR, jenž zahájil drastické reformy, které pomohly ukončit studenou válku a které také urychlily rozpad Sovětského svazu, zemřel v úterý ve věku 91 let. Nynější ruský prezident Vladimir Putin se smutečního obřadu nezúčastnil.
Poslední rozloučení s Gorbačovem, držitelem Nobelovy ceny za mír, se konalo ve Sloupové síni Domu odborů v Moskvě, na dohled od Kremlu. Síň v minulosti mnohokrát sloužila jako místo rozloučení s vysokými představiteli SSSR.
Nosiči doprostřed síně umístili Gorbačovovu otevřenou rakev, v pozadí přitom hrála tichá melancholická hudba z filmu Schindlerův seznam. Po obou stranách rakve stáli dva strážci v uniformě, napravo byl umístěn portrét bývalého prezidenta a nalevo seděla jeho rodina. Na místo proudily davy lidí, kteří tam pokládali květiny, než se uklonili, aby Gorbačovovi vzdali hold.
Gorbačovově rodině se poklonilo také několik významných ruských představitelů a osobností ze světa kultury, včetně zákonodárce ruské Státní dumy Konstantina Kosačeva a popové zpěvačky Ally Pugačovové.
Putin‘s old friend Viktor Orban came to Moscow for Gorbachev‘s funeral. Also attending the farewell ceremony were former adviser to President Reagan Suzanne Massey, and the US Ambassador John Sullivan.
— NEXTA (@nexta_tv) September 3, 2022
None of the European leaders, except Orban, attended the ceremony. pic.twitter.com/5ruWLKoc0x
Účast na posledním rozloučení byla tak velká, že akce musela být prodloužena o další dvě hodiny nad rámec stanovených dvou hodin. Mnozí z návštěvníků podle agentury Reuters uvedli, že chtějí uctít památku Gorbačova jako „mírotvorce“, který odstranil totalitu a dal jim svobodu.
„Chtěl nám dát demokracii a svobodu a ukázalo se, že ještě nejsme moc připraveni,“ řekl miliardář a kritik Kremlu Alexandr Lebeděv, který kdysi s Gorbačovem financoval opozičně zaměřené noviny. „To je velmi nešťastné, ale stále budeme evropskou zemí. Tato část dějin jednou skončí,“ dodal Gorbačovův blízký přítel.
Na rozloučení se dostavil i bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je hlasitým podporovatelem války na Ukrajině. Poté zveřejnil na komunikačním kanálu Telegram příspěvek, v němž odkázal na rozpad Sovětského svazu v roce 1991 a obvinil Spojené státy a jejich spojence ze snahy zosnovat rozpad Ruska, což označil za „šachovou partii se Smrtí“.
Gorbačov bude po smutečním obřadu pohřben na Novoděvičím hřbitově, kde má vyhrazený hrob po boku své zesnulé manželky Raisy. Na Novoděvičím hřbitově bylo pohřbeno mnoho významných ruských osobností. Nachází se tam například hrob spisovatelů Michaila Bulgakova nebo Nikolaje Gogola, je tam i první ruský prezident Boris Jelcin či bývalý sovětský vůdce Nikita Chruščov. Většina ostatních sovětských lídrů byla pohřbena u kremelské zdi.
Gorbačov nebude mít státní pohřeb. Ruský prezident Vladimir Putin totiž podle médií Gorbačovovi odepřel plné státní pocty, kterých se dočkal po své smrti v roce 2007 Jelcin. Putin se obřadu neúčastní, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova kvůli harmonogramu. Ve čtvrtek nicméně položil u Gorbačovovy rakve květiny. Peskov už dříve řekl, že obřad bude obsahovat prvky státního pohřbu, jako například čestnou stráž, a že stát pomáhal s jeho organizací.
Kvůli ruské invazi na Ukrajinu na pohřeb nepřijeli vrcholní západní představitelé. Vydal se tam ale maďarský premiér Viktor Orbán, který chtěl Gorbačovovi vzdát hold. Pohřbu se také účastní diplomaté z ambasád některých západních zemí v Moskvě.
Gorbačova už měsíce před smrtí šokovala ruská invaze na Ukrajinu. Agentuře Reuters to dva dny před pohřbem řekl Gorbačovův tlumočník Pavel Palažčenko, který s Gorbačovem pracoval 37 let a naposledy s ním telefonicky hovořil před několika týdny. Gorbačov byl podle něj také v posledních letech zdrcen zhoršujícími se vztahy mezi Moskvou a Kyjevem.