Proč si mladí připadají bez budoucnosti. Západ jako společnost sestupu. Elity proti obyčejným lidem
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Proč si mladí lidé neužívají život? Proč se tolik nimrají ve své identitě? Proč čas nevěnují snům, čím chtějí být a čeho mohou dosáhnout? Západ se stal společností sestupu, píše v hlavním tématu nového vydání Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Většina obyvatel vyspělých západních zemí je totiž přesvědčena, že jejich děti se nebudou mít lépe než oni. Bojí se, že se budou mít hůř. S tím mladí dospívají. Místo snů a přesvědčení, že nic není nemožné, v úzkosti z budoucnosti. To je společnost sestupu. Společnost identitních a environmentálních úzkostí a žalů.
Mučení a tajné pohřby dětí. Stovky neoznačených hrobů v Kanadě jsou možná hoax. Před dvěma týdny papež František navštívil Kanadu. Šlo o šestidenní cestu za pokáním. Hlava katolické církve se přijela omluvil za útrapy, mučení a zabití, jež musely vytrpět děti kanadských indiánů v takzvaných rezidenčních školách. Problém je, že zkazky o utrpení na rezidenčních školách jsou přinejlepším notně zveličené a přinejhorším naprosté výmysly, píše Ondřej Šmigol.
Česko je země, kde se nejrychleji chudne. Mezinárodní měnový fond přinesl žebříček, v kterých zemích o kolik drahé energie zvedly životní náklady. Vévodí mu s velkým náskokem Estonsko. Hned za ním následuje Česká republika. Naší úrovni se přibližuje ještě Nizozemsko a Velká Británie. Pak s velkým odstupem další země. Ten žebříček není překvapivý. Kopíruje to, že jsme zemí se čtvrtou nejvyšší inflací v celé Evropské unii. V dohledné době se můžeme dostat na pozici země s úplně největším zdražováním. A vláda ani centrální banka s tím aktuálně nehodlají nic dělat, upozorňuje Lenka Zlámalová.
Smrt smrti v Silicon Valley. Technologie se zmocnily mýtů. Koho utýráme dnes? Tereza Matějčková se ve své eseji věnuje tomu, co se stane, když se mýtů zmocní technologie. „Silicon Valley je technologická verze úrodného půlměsíce. Přirozeně nejde jen o techniku. Dopady pociťují politika, kultura, mezilidské vztahy. Vlastně usilují o změnu našeho obrazu člověka. Z homo sapiens se stává homo optimus, člověk pozvednutý na novou kvalitativní úroveň. Futurolog Ray Kurzweil předvídá, že již kolem roku 2045 dosáhneme splynutí člověka s technologií. Taková bytost bude mít řádově vyšší inteligenci, lepší zdraví a větší psychickou odolnost,“ píše ve své eseji.
Elity jdou proti obyčejným lidem. Kultura strachu nafukuje hrozby. Emeritní profesor sociologie na univerzitě Kent Frank Furedi je autorem zásadních prací o kultuře a politice strachu. „Elity pravidelně dostávají šok z toho, jak velký počet lidí různě po Evropě volí populistické strany. Pokoušejí se proto delegitimizovat populismus, kdy se nám sugeruje, že voliči populistických stran jsou buď hloupí a nemyslící tvorové, nebo že jim chybí vzdělání, takže ani nevědí, co je v jejich zájmu. Označují voliče populistických stran za krajní pravici, fašisty, xenofoby, homofoby,“ říká Frank Furedi v rozhovoru s Danielem Kaiserem.
Smrt posledního islamobolševika, jedné z nejodpornějších postav moderních dějin. Smrtí Ajmana al-Zaváhirího odchází ze scény generace džihádistů spojená s velkými útoky na západní cíle. Všichni jejich organizátoři jsou buď mrtví, nebo ve vězení. Ale i ideologicky je to konec éry. Zaváhirí určitě patří do galerie nejodpornějších postav moderních dějin, ale má v ní zvláštní postavení. Byl nesmírně vlivný a je za ním dlouhá řada zločinů, ale zároveň byl v tom, co si vytkl, neúspěšný. Více v článku Martina Weisse.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.