Evropský soud smetl žalobu na křesťanské pekaře, kteří odmítli upéct dort na podporu homosexuálů
KŘESŤANSTVÍ VS. LGBT
Evropský soud pro lidská práva smetl ze stolů žalobu proti dvojici pekařů, kteří ze svého křesťanského přesvědčení odmítli zakázku na dort, na kterém měl být být nápis „Podporujte manželství gayů.“ Kauza probíhala od roku 2014, kdy si jistý Gareth Lee dort objednal. Daňoví poplatníci za tento spor zaplatili podle informací z médií více než čtvrt milionu liber.
Evropský soud kauzu řešil téměř po osmi letech od jejího vypuknutí. Tehdy si Gareth Lee ze severoirského Belfastu objednal pro své potřeby dort, na němž měly být vyobrazeny postavičky ze známého pořadu Sezame, otevři se a nápisem „Podporujte manželství gayů“ (Support Gay Marriage). Manželé Daniel a Amy McArthurovi sice zakázku nejprve přijali, posléze ji ale odmítli s tím, že je proti jejich víře.
V soudním sporu měl Lee podporu Severoirské komise pro rovnost, sedm let pak soudy rozhodovaly o tom zda šlo o diskriminaci. Britský deník Daily Mail, který o rozhodnutí Evropského soudu informoval, uvedl, že severoirští daňoví poplatníci zaplatili za tento případ 251 tisíc liber, tedy více než 7,3 milionu korun.
Britské soudy postupně žalobu zamítaly, po čtyřech letech Nejvyšší soud Spojeného království ve svém odůvodnění uvedl, že McArthurovi nejednali na základě zákazníkovy sexuální orientace, nýbrž se vyhrazovali proti nápisu, proti kterému by se vyhrazovali stejně, ať už by jej žádala kterákoliv jiná osoba z jakékoliv menšiny. Následně pak žalobu odmítl i Evropský soud s tím, že Lee nevyčerpal všechny možnosti národních soudů, protože ve své kauze neargumentoval zásahem do svých lidských práv.
Rozhodnutí přivítal i Simon Calvert, zástupce ředitele pro styk s veřejností z Křesťanského Institutu, který manžele McArthurovy podporoval, rozhodnutí přivítal. Uvedl, že každý by měl mít právo říct, jestli vyhotoví věc, která je proti jeho přesvědčení.
„Překvapuje mě, že by někdo chtěl změnit pravidlo, které chrání homosexuální podnikatele, aby byli nuceni propagovat hodnoty, které nesdílejí. Stejně jako pravidlo, které chrání křesťanské podnikatele,“ uvedl Calvert.
Rozhodnutí okomentoval i předseda severoirské vlády Paul Givan. „Jsem rád, že Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že je žaloba nepřípustná. Potvrzuje to rozhodnutí britského Nejvyššího soudu, který řekl, že se to před soud vůbec nemělo dostat,“ řekl Givan.
Lee podle Daily Mailu rozhodnutí soudu lituje, rozsudek, který žalobu zamítl „kvůli technikálii“ označil za ušlou příležitost. „Každý má svobodu projevu a ta musí platit i pro gaye, lesby a transsexuály,“ uvedl Lee. „Nápis na dortu byl můj a já zaplatil společnosti, aby ho na dort vyrobila. Od nikoho z nás by se nemělo očekávat, že budeme muset zjišťovat přesvědčení majitelů společnosti, než vstoupí do jejich obchodu nebo zaplatí za jejich služby,“ řekl Lee.