Komise k reorganizaci policie slibuje překvapivé závěry

Reforma policie

Komise k reorganizaci policie slibuje překvapivé závěryAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Poslanci v úterý jednoznačně podpořili prodloužení mandátu poslanecké vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Čas jí měl původně vypršet na konci října, poslanci však vyhověli žádosti jejích členů a schválili prodloužení působnosti o čtvrt roku. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) je totiž zapotřebí znovu vyslechnout některé svědky, informovala Česká televize.

„Jde o to, že když ta komise vznikla, nepočítalo se s tím, že někteří svědci budou muset být zváni opakovaně a také se někteří svědci přihlásili až v průběhu jednání vyšetřovací komise a nebylo možné je vyslechnout dříve,“ uvedl pro ČT Blažek.

Spojení protikorupčního a protimafiánského útvaru do jedné společné centrály proti organizovanému zločinu způsobilo konflikt ve vládní koalici i mezi některými bývalými vysoce postavenými policisty.

Poslanci sestavili vyšetřovací komisi, aby okolnosti policejní reorganizace objasnila. Ta však zdaleka není u konce.

„Komise pravděpodobně dospěje k zajímavým závěrům, které budou jiné, než to vypadalo v médiích. Některá vyjádření se ukázala jako na vodě. Některé skutečnosti jsou dokonce úplně jinak, než se ukazovalo v minulosti,“ řekl Blažek po dosavadních sedmi zasedáních komise.

Zatím však komise nemá dostatek důkazů, a tak žádala o prodloužení mandátu. Mezi svědky, jež chce znovu vyslechnout, je vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan, jeho náměstek Pavel Komár a pravděpodobně také bývalý šéf ostravské pobočky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek.

Komisi bude zajímat především podezřelá SMS, pravděpodobně mylně spojovaná s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. O zvratu v kauze informoval jako první server Echo24.cz.

Kromě zmíněných svědků si chce komise pozvat i další aktéry, které ještě nevyslýchala. Její členové navíc chtějí prostudovat stovky stran dokumentů a spisů.

Návrh komise posuzovali poslanci v úterý a její žádost odsouhlasili. „Máme důvěru ve vyšetřovací komisi, pokud dospěla k názoru, že ten čas potřebuje, aby byl její závěr … tak je třeba jí ten čas poskytnout,“ řekl už před jednáním předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Pro prodloužení se předem vyslovil například i předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) nebo šéf Starostů Petr Gazdík.

Čtěte také: NBÚ prověří bezpečnostní prověrky Šlachty i olomouckých žalobců

Naposledy se komise sešla v polovině září, kdy přijala usnesení týkající se jednoho z největších kritiků policejní reformy Komárka. Jeho tvrzení, která se objevují v médiích, podle ní nejsou průkazná. Před poslanci vypovídali ředitel GIBS Michal Murín a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.

Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálních úniků ze spisů“. Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli. Komise má Komárkova tvrzení za neprůkazná.

Komise měla podle původního plánu dát plénu výsledky do konce října, podle dnešního rozhodnutí to bude až na konci ledna příštího roku. Ve čtvrtek má v plánu vyslechnout bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka, čekala, až bude zproštěn mlčenlivosti. Na zbavení mlčenlivosti čeká komise i u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Sněmovní vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. Vedle předsedy Blažka v ní je Martin Lank (Úsvit), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Zdeněk Ondráček (KSČM), Richard Dolejš (ČSSD), Bohuslav Chalupa (ANO), Daniel Korte (TOP 09).

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články