Navlékal jsem na atentátníky výbušniny, vzpomíná ‚Plánovač‘
Ve službách Islámského státu
Abú Abdulláh byl mezi teroristy v Bagdádu známý jako „Plánovač“. Byl to on, kdo určoval cíle, které vyletí do povětří a sebevražedné atentátníky, kteří útok provedou. Vzpomíná si například, jak pomáhal svým svěřencům navlékat sebevražedné pásy a dodával jim odvahu. Teď sedí v bagdádské věznici a čeká na trest smrti. Výčitky kvůli svým zločinům nemá, protože jednal ve jménu Alláha.
„Plánovač“ už 11 měsíců sedí v bagdádské věznici s nejvyšší ostrahou. Před svým zatčením působil necelý rok jako vrchní organizátor sebevražedných útoků v irácké metropoli a jejím okolí. Na svědomí má více než 100 lidí včetně žen a několika dětí. I přes to, že je v současné době prakticky izolovaný od světa, se však novinářům z britského listu The Guardian podařilo udělat s ním rozhovor.
„Atentátníci za mnou chodili do mé dílny,“ popsal Abdulláh, jak zpravidla začínaly přípravy na sebevražedný útok. „Dílna“ v tomto případě znamená konspirační byt na jižním předměstí Bagdádu, který více než rok sloužil jako hlavní velitelství místní buňky Islámského státu. „Potkal jsem je ve dveřích. Nejprve jsme se pozdravili a já jsem zkontroloval, jestli jsou připraveni. Pak jsme si sedli na zem, modlili se a četli si v Koránu.“
Abdulláh si vzpomíná, jak poté nasedli do auta a vyrazili směrem k místu, kde měl plánovaný útok proběhnout. Celkem prý takto „vypravil“ 15 sebevražedných atentátníků. „Pomáhal jsem jim upravit jejich sebevražedné pásy a zamaskoval je tak, že je na žádných kontrolních stanovištích neměli šanci najít,“ pochlubil se „Plánovač“ v rozhovoru s britskými novináři. Někteří z jeho „svěřenců“ prý těsně před útokem ztratili nervy. Nakonec v sobě prý ale všichni našli dost odvahy a ve svém úkolu uspěli.
Přestože se prý primárně snažil cílit na policisty a příslušníky ozbrojených složek, při jím organizovaných útocích pochopitelně umírali i civilisté. Jejich smrti však nelituje: „Většina těch lidí, kteří zemřeli, byly povolené cíle. A ti, kteří se k útoku náhodou připletli, se brzy setkají s Bohem.“ Výčitky prý měl jen jednou – když se jeden z atentátníků odpálil na tržišti poblíž žen a dětí. „Chvíli mi to dělalo těžkou hlavu… Druhý den jsem se ale uklidnil. Věděl jsem, že musím zůstat věrný své ideologii a pokračoval jsem dál,“ uvedl k tomu.
Teroristé mají klimatizované cely
Abdulláhovo chování během rozhovoru se prý měnilo podle toho, jestli byli zrovna v místnosti kromě novinářů i příslušníci vězeňské služby. Kdykoli, když se z místa vzdálili, se Abdulláh podle Guardianu začal chovat úplně jinak. Když se ho například zeptali, co by chtěl vzkázat Západu, zahleděl se upřeně na protější zeď, zablesklo se mu v očích a odpověděl: „Islám přichází. To, čeho Islámský stát dosáhl za minulý rok, se nedá vzít zpět. Chalífát je teď realita.“
Jeho přístup k náboženství je přitom zajímavý sám o sobě. Narodil se totiž v oblasti, kterou tradičně obývají šíité – taktéž úhlavní nepřátelé sunnitských radikálů z Islámského státu. K sunnitské větvi islámu prý konvertoval na konci devadesátých let a od té doby se od svého šíitského původu distancuje. Se samotným Islámským státem, který v Iráku v různých podobách fungoval už několik let před loňským červnem, kdy o sobě dal ve světě vědět, pak prý spolupracuje od roku 2004.
Jako komplikovanou osobnost ho popisují i příslušníci vězeňské služby, které oslovili novináři z Guardianu. Prý ale pořád patří ještě k těm mírnějším. „Je to ideolog,“ nechal se slyšet důstojník, který má dohled na Abdulláhem na starosti. „Ale máme tady další, kteří jsou mnohem více ideologicky založení než on,“ dodal dozorce.
Irácké věznice se v minulosti často dostávaly do hledáčku lidskoprávních aktivistů, kteří upozorňovali na porušování práv zadržovaných teroristů. Velitel věznice má proto striktní rozkaz od vlády, aby na zadržované muže dohlížel a dobře se o ně staral. „Dokážete si to představit,“ zeptal se sám sebe jeden z dozorců. „Mají lepší život než většina lidí v Bagdádu,“ uzavřel jeden z dozorců.