Pohraničníci EU zvažují odchod z Řecka. „Střelili by se do nohy,“ reagoval ministr

FRONTEX V ŘECKU

Pohraničníci EU zvažují odchod z Řecka. „Střelili by se do nohy,“ reagoval ministr
Podle diplomatických zdrojů by se vedení Frontexu mělo situací v Řecku znovu zabývat na svém zasedání na konci července. Foto: Frontex
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Podle řeckého ministra pro migraci Dimitrise Kairidise je nemyslitelné, aby unijní pohraniční agentura Frontex odešla z Řecka. Ministr tak reagoval na zprávy mezinárodního tisku, podle kterého Frontex zvažuje pozastavení svých činností v Řecku kvůli porušování lidských práv. Kairidis by podle agentury AP chtěl jednat v příštích dnech s představiteli Frontexu.

„Domnívám se, že je nemyslitelné, aby Frontex odešel ze země,“ řekl Kairidis v rozhovoru, který v pondělí zveřejnila stanice ERT. „To by se střelili do nohy,“ dodal ministr, podle nějž hlavním úkolem agentury je ochrana vnější hranice Evropské unie.

Mezinárodní tisk, například deníky Le Monde či The New York Times, na konci června psal, že agentura zvažuje pozastavení aktivit v Řecku. Na jednání vedení Frontexu to podle deníku Le Monde doporučil Jonas Grimheden, který má v agentuře na starosti dodržování základních práv. Pozastavení aktivit by podle něj bylo možné odůvodnit porušováním lidských práv či mezinárodních závazků v oblasti migrace a azylu ze strany Atén.

Grimheden formuloval své doporučení, které podle francouzského listu vedení agentury vážně vyhodnocuje, kvůli událostem, jež se staly před ztroskotáním lodě s migranty v polovině června. To chce Frontex prošetřit. Při námořním neštěstí u řeckého poloostrova Peloponés zahynulo osm desítek lidí a další stovky se pohřešují. Atény čelí dlouhodobě kritice, že migranty na své hranici zahánějí, což řecká vláda odmítá. Těmito informacemi se zabývá i Frontex. Agentura v minulosti čelila kritice, že o chování řecké pohraniční stráže ví a že ho toleruje.

Podle diplomatických zdrojů by se vedení Frontexu mělo situací v Řecku znovu zabývat na svém zasedání na konci července. Kairidis, který je v úřadu od minulého týdne, uvedl, že by chtěl jednat s představiteli Frontexu v příštích dnech.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články